четвъртък, март 31, 2005

За 10 г. се изплаща апартамент във ваканционно селище

Заради високите цени едва 20 на сто от купувачите са българи

Жилищата се обзавеждат като хотели с категория 3 или 4 звезди



Средно за 10 години може да се върне инвестицията в имот от типа второ жилище в големите морски и планински курортни комплекси у нас, изчислиха брокери на недвижими имоти.
Най-актуална в момента е покупката на имот в така наречените апартаментни комплекси, които усилено се рекламират у нас като добра инвестиция за платежоспособни клиенти. На купувачите се предлага луксозно обзаведен апартамент, който могат да ползват за почивка и да отдават под наем през останалата част от сезона.
Основните схеми са две - при покупка на жилище във ваканционно селище от затворен тип и при покупка на апартамент в хотел, обясниха от "Адрес недвижими имоти".
При първия вариант продавачът - агенция за имоти или строителна фирма, поема управлението на апартамента срещу определена такса. Това включва както поддръжката му - почистване, отстраняване на повреди, охрана, така и осигуряването на наематели за времето, когато собственикът не го ползва. Обикновено осигуряването на наематели става чрез договор с туристическа агенция, която предлага целия пакет жилища от комплекса през активния сезон.
В този случай при заетост от 5-6 месеца, собственикът може да си връща годишно около 10% от вложението, като се приспаднат около 10% такса за управление, изчислиха от "Адрес недвижими имоти". Така при инвестиция във ваканционно жилище от 100 000 евро годишната възвръщаемост е около 9 - 10 хил. евро. Подобна възвръщаемост предвиждат и схемите, предоставени от консултантска агенция "LV Consult", в които фигурират и различни цени за наем на имотите според сезона.
Втората схема включва покупката на апартамент в някой голям хотел, който се продава на парче. При нея купувачът получава твърда годишна рента равна на процент от цената на апартамента, а целият риск по осигуряване на заетост е за сметка на хотелиера и туроператора. Тази схема гарантира на купувача сигурна, но по-малка печалба, като годишната рента е около 6% от цената, обясниха брокерите. Тази схема обаче не е пазарна и надали ще се задържи дълго, прогнозират брокерите.
Обикновено управлението на имотите във строящите се ваканционни комплекси се поема от самата фирма строител, която се договаря с някой голям туроператор и подписва договор с всеки от купувачите, обясни управителят на "LV Consult" Магдалена Иванова. Апартаментите трябва да покриват определени изисквания, най-вече по отношение на обзавеждането. То трябва да е по стандартите на туроператора и да съответства на категория 3 или 4 звезди.
Преди 2 години при появата на апартаментните комплекси над 90% от купувачите бяха българи. Впоследствие обаче цените скочиха много и сега българските клиенти са около 15-20%, обясни Магдалена Иванова. Основните продажби се реализират на чуждите пазари - най-вече на британския, откъдето идват и повечето наематели на подобни жилища.


Банско е хит сред зимните курорти

В момента на пазара още текат продажбите на апартаментните комплекси от зимните курорти, като най-търсени остават тези в Банско, отчитат брокерите. Цените в зимния курорт тръгват от 850-900 евро до 1500 евро на кв. м на зелено в зависимост от разположението, площта и обзавеждането на апартамента. Търсени сред зимните курорти са и Боровец и Пампорово. Сред летните, чиито продажби се очаква да започнат през април, са "Слънчев бряг", "Златни пясъци", "Елените", Равда, Свети Влас, където цените на луксозните апартаменти също достигат до 1500 евро/ кв. м. През последната година в тази категория се нареждат Созопол и Приморско, но цените там още са на нива около 600 евро/кв. м на зелено. Купувачите могат да плащат и разсрочено, като схемата е 10% от сумата при подписване на предварителен договор, 80% на месечни вноски или на даден етап от строителството и останалите 10% - при получаване на разрешение за ползване.


http://www.monitor.bg

сряда, март 23, 2005

Държавните институции и икономическата логика на пазара за недвижимости

Напоследък на пазара за недвижимости у нас се появи един сериозен играч, който е в състояние да обърка доста от прогнозите и експертните мнения за тенденциите и цените. Става дума за държавни институции – министерства, ведомства, агенции, дори Българска народна банка- които продават на търг свои имоти. Това най-често са апетитни хапки, които рядко излизат на пазара, а въпреки използваните и задължителни по закон търгове остава известно съмнение дали и доколко цената на продажбите е справедлива. И тъй като поради непрекъснатото покачване на цените, навлизането на сериозни инвестиции в сектора на недвижимите имоти и увеличаващият се интерес на чужденците към страната пазарът е доста изнервен, такива сделки естествено дълго се коментират от експертите.

Един от пресните случаи е с имота от 39 декара, който военното министерство продаде преди десетина дни за 620 евро на квадрат. Първото, което безспорно буди сериозни подозрения, е оценката на лицензиран оценител, нает от военните да каже каква да е началната цена на търга. Посочената от този оценител цифра е 186 евро на кв. м, или общо 13.141 млн. лв. за целия имот. Трудно е да се приеме тази цифра поради няколко причини. Че този имот е уникален за столицата и като размер, и като местоположение, едва ли може да има съмнение. В момента няма друг аналогичен терен, който да е разположен в широкия център на града и да има толкова голяма площ. Единствените подобни парцели са теренът зад хотел “Хилтън”, който е общинска собственост и Южният парк. Общинският парцел бе част от скандала със “Софийски имоти” и в момента неговата разпродажба е блокирана, а строителство в Южния парк /сегашните му граници/ поне засега не изглежда вероятно. Затова определено може да се каже – имотът на военните по своята площ и разположение наистина е уникален за София. Навсякъде по света тази уникалност на предложения имот се отразява на цената, която само за това може да бъде удвоена и утроена. При нас обаче посоката е към поевтиняване, ако приемем за достоверна “независимата” оценка. Към съмненията за цената се прибавят и елементарните справки в imoti.net. Една от офертите за продажба на парцел тук в района на военния имот сочи цена от 817 евро на кв.метър при парцел от 465 кв.метра. Всеки може да прецени какво може да се построи на този терен и какво – на 39 декара, колкото продадоха военните. Има и други оферти – пак в близост до въпросния парцел – например имот за строителство на сграда от 580 квадрата на бул. “Мадрид” се продава за 1362 евро на квадрат.

Вторият случай за подобен търг все още няма край, но нещата се очертават да бъдат подобни ,както при имота на военните. БНБ обяви за продажба през миналата седмица собствен имот. Какво се продава? Триетажна административна сграда с приземен етаж (партер) и подземен етаж (мазе) заедно с дворното място, върху коeто е построена сградата в гр. Бургас. Сградата е със ЗП 300 кв. м и РЗП 1060.60 кв. м, която включва: приземен етаж (партер) със ЗП 300 кв. м, първи етаж със ЗП 300 кв. м, втори етаж със ЗП 230.30 кв. м и трети етаж със ЗП 230.30 кв. м. Подземеният етаж (мазе) е със ЗП 300 кв. м. Начална тръжна цена – 712 000 лева или на квадрат 314 евро. При това само за сградата, без да се изчислява дворното място. Нека погледнем пак офертите в imoti.net.- търсенето на къщи в централната градска част не дава резултат, тоест предлагане няма. При останалите няколко оферти за къщи в чертите на града цените са около 1100-1300 евро на квадрат. По-евтини са къщите извън града, на 20-30 километра навътре в западна посока.

Друг интересен факт – търгът е публичен, проведен е на 17 март, обявен е надлежно на интернет страницата на централната банка. Но пет дни след това информация за спечелиия и цената, на която е спряло наддаването няма. Естествено е да се зададе въпроса – нима има нещо тайно и скрито, за да се пази такава “публична” информация в тайна?
Сигурно има и други случаи като описаните. Въпреки законовите разпоредби и многото проверяващи дали те се спазват, очевидно има нещо което оставя съмнение в прецизността на провежданите продажби и сключваните сделки. Липсва независимият контрол и гарантиране интересите на обществото без уговорки. А това може да повлияе негативно на обикновените играчи на пазара за недвижимости.


------------
imoti.net

понеделник, март 21, 2005

Масово разпродават хотели на втора линия по морето

21.03.2005
http://www.monitor.bg

Собственици в курортите и крайбрежните градове пробват пазара с високи цени

С 5-6% са се увеличили туристите, леглата в "Златни пясъци" - с 20% годишно


Собственици на малки семейни хотели и на такива, разположени на втора и трета линия в големите курорти масово ги обявяват за продажба през последната година, сочат данните на брокерите на недвижими имоти.

Повечето хотелиери споделят, че все по-трудно успяват да осигурят добра запълняемост и управление на базите си заради отслабналия туристически поток и обмислят да пренасочат инвестициите си към други райони по крайбрежието. Очакванията на туроператорите за тази година са за небивал спад на немските туристи, които са основните летуващи на нашето крайбрежие. От TUI например засега отчитат 17% спад на записванията за България.

По данни на "Адрес недвижими имоти" собствениците на подобни почивни бази вече изоставят големите презастроени курорти, като "Слънчев бряг" и отчасти "Златни пясъци" и се насочват към по-малките населени места, като Кранево, Балчик, Черноморец, Каварна. Повечето се надяват да инвестират парите от продажбата в нов хотел в по-спокойно населено място. За целта обаче обявяват нереално високи цени и трудно намират купувачи, обясняват брокерите. По техни изчисления при цените на пазара в момента и средна запълняемост повечето продавани хотели ще се изплатят на новите си собственици за 15 години, което е изключително дълъг срок. По данни на сайта за недвижими имоти Imot.bg средните цени на обявените за продажба хотели в курортите "Слънчев бряг" и "Златни пясъци" варират около 800-900 евро на кв. метър.
По тази причина и реалните сделки са спорадични, а по-големите от тях дори не минават през агенциите. Такива продажби излизат след края на активния сезон, но исканите цени действително са много високи, коментира шефът на варненската агенция "Градев" Валентин Градев. Според него ситуацията на Златните обаче е доста по-различна от застроения до краен предел "Слънчев бряг". Тенденцията за тотална продан на хотели е типична за южния курорт, обясни той.

Част от собствениците на не дотам печеливши хотели намират и друг изход - преустройството им в апартаментни комплекси, които се разпродават на части при изключително висока печалба. Цените на подобни имоти варират между 1000 и 1500 евро на кв. метър, а впоследствие бившият собственик се ангажира с поддръжката и отдаването им под наем.

По данни на Валентин Градев на "Златни пясъци" в момента се строят основно подобни апартаментни сгради. Сходна е и ситуацията на "Слънчев бряг".

Подобна вълна отчете и Лазар Лазаров, главен брокер в агенция "Явлена". Причината е, че апартаментните комплекси се реализират много по-бързо на пазара - в рамките на 1-2 години, докато възвръщаемостта на хотелите е около 10 години, обясни той. Според него собствениците, които излизат с оферти за хотели обикновено само пробват пазара с надеждата да привлекат чужди купувачи, които не познават добре ситуацията у нас и биха платили исканите високи цени. Според Лазаров обаче те имат по-скоро очаквания, а не реална представа за пазара на имоти.

При добра цена всичко се продава и това е част от бизнеса, обясни за "Монитор" собственик на два хотела в "Златни пясъци". Интерес към хотели, обявени за продан, има повече от страна на чуждестранни инвеститори. Обикновено това са хотели от втора и трета линия в курорта, които трудно се запълват с туристи, обясни предприемачът. Според него тенденцията за продажба на хотели е свързана с два фактора - увеличението на туристите е с около 5-6 процента, а всяка година легловата база в курорта нараства с около 20 на сто.

събота, март 19, 2005

Двойно се е увеличил интересът на британци към български имоти

Imot.bg

Покупката на недвижим имот почти винаги носи доход на собственика. Липсата на финансови средства, за поддръжка, обаче е сред основните причини, които карат собствениците, най-вече на къщи и вили в слабо населените български райони, да ги продават. Интерес към тях проявяват предимно чужденци, за които не представлява проблем да купят и най-вече да реновират имота. Статистиката посочва, че за последните 4 години двойно се е увеличил броят на британците, сдобили се с имоти у нас.

Красивата природа, населението от 7-8 милиона души, наличието на планини и море в едно, по-евтините цени. Това са факторите, които привличат британците да инвестират в недвижими имоти в България, е мнението на Анди Андерсън, управител на една от първите брокерски агенции “Стара планина пропъртис”.

Интересът към България не е продиктуван само от чистия планински въздух и хубавите гледки. Съществуват и местни фактори във Великобритания, които карат островитяните да търсят имоти в чужбина. През последните шест-седем години в Англия се наблюдава увеличение на цените на недвижимонстите от един до три пъти, в зависимост от района. Едва през последните 12 месеца като че ли тенденцията към поскъпване спря и сега дори се наблюдава лек спад в цените, обясни Андерсън. Прогнозата му е, че при силно поевтиняване на жилищата във Великобритания, ще се отчете отлив от българския пазар.Особеното при британците е, че те не гледат на жилищата и къщите, които купуват като на имот за живеене, а повече като на инвестиция. Според интересите те могат да бъдат разделени на три групи.

Първата включва хора над 50 години, които са пред пенсия. Най-често те търсят вили за почивка. Вниманието им е насочено към Черноморието, планинските курорти, както и села в Родопите. Имотът се ползва две или три седмици, а може да се даде под наем на приятели. Сериозен туристически потенциал имат Банско и Велико Търново.

Втората група хора условно могат да бъдат наречени “изживяващи мечтите си”. Те искат да не живеят повече на Острова. Желаят да променят живота си, да купят имот и да открият бар или хотел. Интересът им е към стари къщи. Имат склонност да се присъединяват към местни фирми, с които заедно да работят. Това е икономически изгодно и за българската икономика, тъй като се ползват услугите и стоките, произведени в страната, а също така се създават и работни места. Последното е особено важно като се отчете обезлюдяването на цели села.

“Стълбата на имотите”. Така може да бъде наречена третата група от британци, желаещи да купят имоти у нас. За тях най-важното е да знаят къде да вложат парите си, откъде могат да получат пари, какъв ще е прирастът на техния капитал след 4-5 години и какъв доход ще им носи инвестицията в недвижима собственост с течение на времето. Те разполагат със значителни финансови средства и за тях няма значение дали ще купят един или десет имота.

До голяма степен има припокриване на тези три групи. С течение на времето хора от една група могат да преминат в друга.

Все още най-атрактивните имоти за британците са селските къщи. Въпреки силният интерес, и то от години, в почти всички области на страната могат да се купят къщи на цена до 10 000 лева. Това сочат данните на imot.bg.

Предлагат се близо 400 имота, като най-много са в селата около Ловеч и Русе (по над 60 къщи). На трето място се нарежда Пловдив с 50, следва столицата с 40 оферти. По около 30-тина къщи се оферират във Велико Търново, Кюстендил и Перник.

Повечето къщи са едноетажни и с квадратура под 100 кв.м. Ценното при този вид имоти не е са толкова сградите, колкото земята, която се продава с тях и в някои случаи достига 1000 кв.м.

В област София къщи на стойност под 10 000 лв. могат да се купят в Драгоман, Костенец, Копривщица, селата Елешница, Искрец, Реброво, Церово и други. Точно 10 000 лв. искат собственици на къща от 36 кв.м с 1200 кв.м дворно място в Драгоман. Масивна двуетажна сграда от 70 кв.м с каменна зидария, дворно място и чудесна панорама в Копривщица може да се купи срещу 7500 лв.

От селата имоти с големина между 50 и 70 кв.м могат да се намерят в Свидня и Скравена. Срещу 6500 лв. в Свидня се продава къща от 65 кв.м и 1100 кв.м двор. Стара селска къща от 60 кв.м в Скравена с ток, вода и близо 2 декара земя се оферира на цена от 6000 лв.

Единственият град, в който могат да се купят къщи под 10 000 лв. това е Русе. Там се подават близо 10 подобни имота. В кв. “Стара кула” 9000 лв. е цената на стара къща от 40 кв.м с двор 600 кв.м. Във вилната зона на “Долапите” измазана постройка от 35 кв.м с 3 стаи, тераса, ток и питейна вода може да се купи за 4800 лв. Между 3500 и 8000 лв. варира цената на къщите, които се продават в “Дружба 2”.

До 100 кв.м достига големината на къщите, които се предлагат в селата около Русе. Срещу 5000 лв. може да се купи едноетажна монолитна постройка от 100 кв.м с 2 декара двор в село Батин. Тристайна тухлена къща в село Бръшлен от 72 кв.м измазана, с кухня и килер се продава за 4900 лв.

По Черноморието къщи под 10 000 лв. много трудно могат да се намерят. Повечето са на километри от морския бряг. В Сунгурларе, област Бургас, къща от 100 кв.м с дворно място се оферира на цена от 10 000 лв. В Грозден стара къща от 50 кв.м с двор 900 кв.м може да се купи за 6500 лв. с 1500 лв. по-скъпо се търгува подобен имот, но с двор от 1200 кв.м.

В село Аврен, област Варна, старинна къща от 60 кв.м с 1 декар двор и с две асфалтови улици може да се купи за 8000 лв. Стара къща от 55 кв. м в центъра на Войводино и земя от 1500 кв.м се оферира на цена от 10 000 лв.

Голям избор на къщи не само в селата, но и в градовете, се наблюдава в област Ловеч, сочат данните на imot.bg. Стара възрожденска къща от 45 кв.м на 5 км от Троян се продава за 3000 лв. Имот от 100 кв.м, отново в Троянския балкан може да се купи срещу 4000 лв. По-висока е цената на старинните къщи с големина над 90 кв.м. Там цифрата може да достигне и 8000 лв.

Впечатление прави, че всяка 7 къща, обявена за продан, в този район на България вече е намерила новия си собственик. Това говори за две неща. Първо, че има интерес към закупуване на къщи около Троян и второто, че имотите са в сравнително добро състояние, след като бързо успяват да намерят купувач.

Двуфамилна къща от 200 кв.м в Ябланица се продава за 7000 лв. С 500 лв. по-скъпо се оферира къща от 160 кв.м, която е оригинална старинна постройка. Между 5000 и 7000 лв. варира цената та къщи в селата. Големината на постройките не надвишава 100 кв.м.

Калофер, Перущица и Хисаря са градовете в област Пловдив, в които се продават къщи под 10 000 лв. Едноетажна къща с две стаи и кухня в Перущица може да се купи за 5000 лв. В Хисаря цената е 7000 лв. за имот от 70 кв.м. от по-малките населени места големи къщи, над 100 кв.м могат да се купят в Пъдарско, Ръжево и Сухозем. Двуетажна тухлена къща от 140 кв.м се оферира на цена от 9500 лв.

Според анализатори, ако интересът на чуждици към къщи и вили в по-малко населените места се запази и през 2005 година, може да се очаква спад в предлагането. Не трябва да се пропуска и фактът, че има и българи (най-вече в пенсионна възраст), които са готови да продадат градския си имот и с част от парите да купят къща на село.

Милена Богданова
milena_7@bulinfo.net

петък, март 18, 2005

Комплекси от затворен тип – новият хит на пазара

18-03-2005
imoti.net

Търсенето на имоти в селищата от затворен тип нараства, но истинският бум предстои през следващата година, твърдят експерти в сферата на недвижимите имоти у нас.

Разбира се, не става дума тези сделки да бъдат повече от 1-2% от всички сключвани на пазара, но и толкова, те са с твърде големи финансови параметри поради високите цени. А и една такава продажба дава много повече печалба на строители и брокери, отколкото да кажем пет сделки за малки едностайни апартаменти в жилищните комплекси. В този сегмент обаче предлагането не е повече от търсенето, а съществува макар и динамичен паритет между купувачи и продавачи. Прави впечатление, че няма продажби на такива жилища след завършването им – те се предлагат само на зелено и така се продават. Съществува и още една зависимост – започването на строеж на такива селища обикновено става след като някой сериозен инвеститор поиска част от бъдещето селище и го предплати.

В първата десетдневка на март на пазара в столицата се предлагат имоти в две селища от затворен тип, показва справка в офертите на портала - imoti.net. Едното се намира в Бояна, а второто – в Малинова долина. И двете селища предлагат почти едни и същи условия за купувачите – охрана, контролиран достъп на външни лица, денонощно наблюдение не само на входно-изходните пунктове, но и на всички имоти и възможности за доставка на стоки. Има обаче съществена разлика в цените, което се дължи най-много на разположението на селищата и на съществуващата инфраструктура. Естествено, имотите в Бояна са едни от най-скъпите в София, като тук квадратния метър е над 1500 евро. Това е сериозна цена дори за европейските градове на запад от Белград, но срещу това у нас се предлага нещо наистина уникално, твърдят експерти. От всички еднофамилни къщи се открива невероятна панорама към града и Витоша. Придвижването е улеснено от един от най-големите, но ненатоварени булерварди в града – булевард “България”. С кола разстоянието до центъра се взема за 10 минути. Също за толкова се отива до ски пистите на Витоша. Предлаганите къщи са по 650 квадратни метра разгърната застроена площ и 1000 квадрата идеална част дворно място. Всички сгради са с уникална архитектура, подходяща за престижно, отбрано общество, както пише и в рекламните проспекти. За наличието на телефон, локално отопление и гаражи в двора е излишно да се споменава – те са задължителни екстри.

Второто селище от затворен тип в столицата е много по-евтино, разбира се само в сравнение с боянските цени. В Малинова долина цените са от 820 до 850 евро на квадрат. Къщите са по-малки, на два етажа с разгърната застроена площ от 300 квадратни метра и прилежащ двор от 400 квадрата. Задължителни елементи на завършения еднофамилен дом са зимната градина, басейна, барбекюто и гараж поне за две коли. Повечето от сградите са с предпочитаното от купувачите южно изложение.

Бъдещето на тези имоти е гарантирано, смятат експертите. Според повече от тях хората с пари вече не искат стандартен апартамент дори и в престижните квартали на града, а нещо, което да ги индентифицира с някаква индивидуалност. А по-добър вариант за това от имот в затворено селище на практика засега няма. Втората прогноза е свързана с цените на тези имоти. Няма никакво съмнение, че тези цени ще се увеличават с изпреварващи темпове спрямо останалите имоти в столицата и страната. Фактори за това са намаляващите добри терени край големите градове, както и все по-голямото търсене и поскъпването въобще на строителството и неговия краен продукт. До година-две можем да очакваме и изграждането на цели самостоятелни селища от затворен тип – предимно за големи структури на фирми, институции и дори държави. Например идващите у нас военни от НАТО за по-дълъг престой със сигурност ще бъдат настанявани в подобни селища в близост до базите и централното си управление. Увеличаващите се еврочиновници, особено след 2007 година също ще търсят подобни места, за да бъдат гарантирани напълно сигурността и спокойствието им. Големи компании като Лукойл и Шел също имат планове за изграждането на такива имоти, които да бъдат ползвани от техни служители.

четвъртък, март 17, 2005

Американци се интересуват от имоти по Черноморието

В-к „Пари” 17.3.2005 г.

Нов американски фонд MIL Equity Partners ще инвестира приоритетно в имоти по Българското Черноморие, предаде Boston Business Journal. Основната дейност на фонда, учреден през септември 2004 г., са вложенията в недвижимо имущество на възникващите пазари в Европа, като първата инвестиция ще бъде именно в България. Цените на имотите в страната са скочили с 20% през 2003 г. и с 25% през миналата година, а перспективата е този тренд да продължи, коментира изпълнителният директор Майкъл Пърлс. На тази основа според него фондът ще акумулира по-висока възвръщаемост от средното ниво. Особен интерес представляват инвестициите по крайбрежието, след като там потенциалът за поскъпване е най-значителен. От MIL Equity не разкриха точния размер на средствата, които ще вложат у нас. Първата покупка на парцели и имоти ще бъде реализирана през втората половина на годината, като дотогава бостънският фонд ще проведе серия от проучвания на местния сегмент на недвижимости.

Според изпълнителния директор Пърлс сега е идеалният момент за навлизане на българския пазар с оглед присъединяването ни, както и пълноправното ни членство в алианса. Директните чуждестранни инвестиции в България за 2004 г. възлизат на 1 млрд. USD, което също е допълнителен стимул. Пазарът на недвижими имоти у нас набира инерция, след като през януари германско-американският инвестиционен фонд Tishman-Lindner обяви, че ще вложи 50 млн. EUR за строежа на бизнесцентрове в София. Вече два британски фонда, които се търгуват на борсата в Лондон - Black Sea Property Fund и Bulgarian Propery Developments, обявиха своите инвестиционни планове по Черноморието.

сряда, март 16, 2005

Спекуланти и арендатори раздвижиха пазара на земя във Велико Търново

В-к „Монитор” 16.3.2005г.

Предприемчиви бизнесмени обикалят селата в района на Велико Търново и изкупуват незастроени земи на цени от 40-50 лв. за декар. Това установи проверка на "Монитор" за реализираните в областта сделки със земеделски земи през последните 1-2 години.

Очакванията на новите собственици са с приемането ни в ЕС цените на парцелите да скочат и да ги продадат с прилична печалба.

Един от предприемчивите търговци е Николай Здравков. Той признава, че за купуването на парцелите е теглил банков заем. Надеждата му е след като бъде разрешено на чужденците да притежават земя в България, той да разгърне сериозен бизнес като прподава закупените сега земи срещу валута и на по-високи цени.Други сериозни купувачи са земеделските кооперации, които вместо да изплащат рента за обработваните земи, предпочитат да притежават свои.

Общо 14800 дка земеделски земи са продадени през 2004 г. във Великотърновска област, сочат данните на Системата за агропазарна информация (САПИ). В сравнение с предходната 2003 г. се наблюдава намаляване на сделките с около 20%. Успоредно с това обаче продажните цени на земеделските имоти растат. През миналата година средната им цена в областта е достигнала 116 лв./дка при не повече от 100-106 лв/дка година назад.

През годината се е увеличило търсенето и в общините Велико Търново и Стражица, като пазарът в този район е сред най-активните. Най-търсени са били земите в общините Свищов и Павликени, където са регистрирани и най-много сключени сделки. Общо в двете общини през годината са продадени 4638 дка при средна цена от 127 лв/дка. Най-слабо е търсенето и предлагането в планинските райони на общините Елена и Златарица, както и в околностите на Полски Тръмбеш, Сухиндол и Лясковец.

Истински ценови рекорд е регистриран в Севлиево - 410 лв. за един декар земеделска земя. Причината за това е, че районът тук е особено предпочитан за развитието на планински екологичен туризъм.

Според хората, занимаващи се с търговия на земеделски земи, един от най-големите проблеми в момента е раздробеността на парцелите и все още твърде ниската им цена. За да се увеличат търсенето и продажбите според тях трябва да се създадат повче комасирани парцели. Ако един чужденец реши да си купува у нас голямо количество земя, на практика трябва да си прави труда да я събира парче по парче. Сами разбирате, че това ще го откаже още в самото начало, коментира един от търговците Димитър Кирчев. Така, че в този смисъл изкупуването на земята от българските предприемачи и нейното уедряване е положително", добави той. Спореднего обаче би било пагубно държавата да разреши безконтролното изкупуване и разпореждане със земята от страна на чужденците. Тя трябва да приеме национална стратегия за развитието на родното земеделие и продажбата на земята, категоричен е търговецът.

вторник, март 15, 2005

Осем хотела строят в Пампорово

В-к „Монитор” 15.3.2005 г.

Строителство на осем нови хотела започва от тази пролет в курортния комплекс "Пампорово", съобщи Георги Георгиев, председател на хотелиерското сдружение "Пампорово 21 век".

Новите обекти ще са с общ капацитет над 2000 легла и се планира да бъдат пуснати в действие за следващия зимен сезон. Част от новите строежи ще включват не само хотелска база, а и апартаменти за закупуване, допълни Георгиев. Според обявите у нас и на межданародните пазари, предлаганите апартаменти от новите комплекси се търгуват на цени от 650 до 1200 евро/кв. метър. Засиленият интерес към Пампорово се доказва със значително увеличение напоследък на цените на имотите, коментира Георгиев. По негови данни сделките със земи в курорта са достигнали стойности 130-140 евро/кв. метър.

понеделник, март 14, 2005

Комплексните услуги са бъдещето на имотния пазар

14-03-2005

Практиката да се предлага комплексно обслужване на клиентите със сигурност има бъдеще на нашия пазар, смятат повечето експерти.

Две са причините за такова твърдение --от една страна, все повече стават хората с добри финансови възможности, независимо дали са българи или чужденци, които купуват или искат да купуват имоти у нас. От друга - нарастването на дела на луксозните имоти в сделките на българския пазар. А и чуждестранни агенции, особено от Великобритания и Германия вече правят първите си стъпки в учредяването на собствени филиали, а когато те дойдат ще наложат и друг подход към сделките, сравнен с този на родните играчи.

Известно е, че европейците много държат на две неща - гаранция, че срещу вложените от тях пари ще получат онзи имот, за който са се договорили, и ясни правила при определянето на цената и допълнителинте разходи около сделката. Това вече става задължително и за българите, които дават немалко пари за жилище или къща, в повечето случаи от кредит, който трябва да връщат. Както обикновено се казва - жилище не се купува толкова често, че да можем да си позволим небрежност при това.

От това следва, че малките посредници, работещи от кухнята на собствения си апартамент и разчитащи на една-две продажби месечно за собствената си издръжка, са на път да отидат в историята. Както и пазарлъците и варирането на процентите на посредниците, които се променят много често и то необяснимо.

Това, за което отдавна се говори сред брокери и агенции за недвижими имоти е на път да стане факт - на пазара започват да се появяват нови посредници при продажбата на имоти. При това нови не само в смисъла на новообразувани, но и като предлагащи услуги, непознати досега за масовия клиент, и като приели някои познати отдавна в Европа методи на продажба. А това е стъпка към съществена и качествена промяна при предлагането на услуги на пазара за недвижими имоти в страната.

Засега става дума само за продажба на имоти "на зелено". Новоучредена консултантска къща, която се появи съвсем скоро "Home for you" очевидно представлява интересите на различни инвеститори - български и чуждестранни, но те не бяха назовани поименно. Първата и поява пред обществеността и медиите бе преди дни. Онова, което веднага направи впечатление, бе декларираното от новата компания намерение да предложи пълно клиентско консултиране без доплащане на такси или комисионни. Причината е в това, че заплащането на техните услуги става за сметка на печалбата на инвеститора и строителя. Така поне казват от фирмата и твърдят, че няма да има оскъпяване на имотите поради това начисляване на заплащането при едната страна в сделката. Разбира се, това твърдение тепърва предстои да се провери, когато обявят и конкретните цени, на които ще предлагат имотите.

Безспорно преимущество от гледна точка на клиентите ще е и декларираното намерение обявените цени при сключване на договора между консултантската къща и клиентите да не бъдат променяни до предаването на имота след оформянето на всичик необходими за това документи. Сега практиката на повечето строители и агенции, които продават "на зелено" е да променят цените при най-малката промяна в някой от икономическите индикатори в страната за периода на строителство на сградата. В предлаганите безплатни услуги се включва и юридическа консултация, възможности за финансиране на покупката, решение за интериорен дизайн и дори опция за управление на имота.
Така че българският пазар май започва да се променя към по-добро за купувачите, остава да видим дали и тази промяна няма да бъде побългарена в някой от нейните важни и съществени елементи.

В-к "Монитор"

петък, март 11, 2005

Жилищата се превърнаха в доходоносна инвестиция

11-03-2005
В-к "Пари"

Поскъпването на жилищата с 47% през 2004 г. ги направи една от най-доходоносните възможни инвестиции в България. Доходността обаче не може да се разглежда само като номинална стойност, защото за повечето инвеститори изборът не е само между това да купят имот и да държат левовете си по разплащателна сметка. За последните 4 години строителният сектор увеличава годишните си инвестиции с 43%, като през 2003 г. те достигат 491 млн.лв. В дългосрочен план отчитаме нарастване на инвестициите в дълготрайни активи в строителството. Натрупването на капитал в сектора е движено основно от нарасналато търсене на нови сгради за последните години. В същото време трябва да отчетем, че натрупването на дълготрайни активи понижава фиксираните разходи за строителство в бъдеще, като това позволява сваляне на цените на строителните дейности при промяна на търсенето.
Общата площ на новозапочнатото жилищно строителство се увеличава с 30% за третото тримесечие на 2004 г. спрямо предходното. Съотношението ново строителство/жилищен фонд за първите девет месеца е 1.07%.

Размерът на започващото ново строителство е индикатор

както за текущото състояние на пазара, така и за очакванията за бъдещото развитие. Увеличаването броя на разрешенията може да означава: увеличени инвестиции в недвижимости; очакване на предприемачите за бъдещо покачване на цените; вероятна по-висока натовареност на строителните компании в краткосрочен план и повишено предлагане на нови имоти в средносрочен план. Данните за третото тримесечие на 2004 г. разкриват няколко тенденции. Увеличава се средната площ на новозапочваните жилищни сгради - броят на сградите расте с 13.7% спрямо второто тримесечие, а общата площ в тях расте с 30%. От петте наблюдавани града - София, Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора - ръстът е най-голям в Бургас - почти утрояване на площите по нови разрешения в жилищни сгради, докато в София промяната е с 25.7%. В София се започват основно жилищни сгради /над 90% от площите по нови разрешения/, докато в останалите градове жилищните и другите видове /напр.административни/ сгради са сравними по площ.

За 4-ото тримесечие на 2004 г. жилищата поскъпват с 11.3% средно за страната. Най-бърз е растежът в по-малките областни градове. Цените в София са най-чувствителни към промените в търсенето, следвани от Варна и Бургас. За последното тримесечие на 2004 г. отчитаме забавяне растежа на цените в национален мащаб. Цените в София се стабилизират. Според обобщените данни на цените на жилищните имоти, които събира Националният статистически институт на тримесечен период, динамиката в края на 2004 г. е следната:
- Средните цени на кв. м през четвъртото тримесечие достигат 633.1 лв. за страната при 568.7 лв. за третото тримесечие, или ръст от 11.3%.
- Средногодишните цени през 2004 г. достигат 540.5 лв. на кв. м при 366.3 лв. за 2003 г., или ръст от 47.6 %.
- Цените в два града - София и Варна - през четвъртото тримесечие надминават 1000 лв. на кв. метър.
- В три други града - Пловдив, Бургас и Стара Загора - средните цени надвишават 700 лв. на кв. м, докато за третото тримесечие тази граница е премината само в Бургас.

В сравнение с предходни тримесечия ръстът на средните цени за страната спада до 11.3, при 12% ръст за третото и 12.3% ръст за второто тримесечие на 2004 г. спрямо предходни периоди. Темпът на растеж се запазва висок най-вече в по-малките областни градове, в които допреди година цените на кв. м бяха до 250 лв. Изключение е динамиката в Плевен, като ръстът от 31.2% в края на 2004 г. осигури 6-о място на града в подреждането на всички областни градове с цена от 658 лв. на кв.м.

Най-слаб растеж се отчита в по-големите градове

/вкл. София и Стара Загора/, което отдаваме както на достигнатите високи номинални размери на цените, така и на "консумирания" бърз растеж от предходни периоди. Едноцифрен растеж за тримесечието /9.3%/ отчита и Варна, където цените са почти изравнени със софийските.

Динамиката на годишна основа показва среден ръст за страната от 47.6%, като във всички градове без Разград средните цени растат с двуцифрени темпове. Най-бързо растат цените в големите градове /с изключение на София/ - в Стара Загора се удвояват, като в Перник, Бургас, Плевен, Пловдив, Сливен, Варна и Русе ръстът надвишава 60%. Общата тенденция за ръст на цените на жилищата започва в средата и края на 2002 г., като за 2002 г. спрямо 2001 г. промяната е под 2%. Затова разглеждаме средносрочния тренд за двугодишния период между 2002 и 2004 г. Средният ръст за страната е 65.6%, като всички големи градове /без София/ поскъпват с темпове над средния. Открояваме висок ръст в двата черноморски областни града Варна и Бургас /95.6% и 92.7% съответно/, като поскъпването във Варна предхожда това в Бургас. Най-малко нарастват цените в малките градове в области с относително слабо икономическо развитие, където цените са като цяло най-ниски. Търсенето на имоти трайно надхвърля предлаганите възможности в градове като Монтана, Видин, Враца, Кюстендил, Разград. Цените в София растат постоянно за целия период от 1998 до 2004 г. Все пак жилищата в София относително поевтиняват - докато през 2001 г. цените им са били с 87% по-високи от средните за цялата страна, за последното тримесечие на 2004 г. разликата е 73%. Все пак динамиката на цените в София е най-добър индикатор за общите тенденции на цените на жилищата в средносрочен план /2-4 години/. Хронологически разрастването на пазара дава ефекти първо в София, след това в черноморските Варна и Бургас и няколко други големи града и накрая в по-малките градове с нединамично общо икономическо развитие. За последната година отчитаме значимо увеличение на покупката на имоти от чужди граждани.

Българи, живеещи зад граница, също започват

да финансират покупки на жилища в България. Външното търсене е както на пазара за стопански и административни имоти, така и за градски апартаменти и курортни имоти и къщи. Като външно търсене на имоти разглеждаме както покупките на чуждестранни граждани, така и на българите емигранти. Общото е, че това търсене се генерира от доход, който не е създаден от местната икономика. За българския пазар на имоти външното търсене е важен фактор, защото икономиката е относително отворена в сравнение с други европейски страни; цените на активите са значително по-ниски от техните и икономически активните емигранти все по-трайно ще се интегрират в икономиките на другите страни. За последните 4 години размерът на инвестираните в имоти финансови потоци нараства неколкократно, като от 14 млн. EUR през 2001 г. достига до 123 млн. EUR за деветте месеца на 2004 г., като дял от общите чужди инвестиции покупките на имоти достигат 11.4%. Трябва да се има предвид и фактът, че тези данни не отчитат всички транзакции, финансирани от чужди физически и юридически лица, което предполага по-висок реален размер на притока на капитал към пазара на имоти. Икономическата статистика не може да разграничи размера на покупките на имоти, финансирани със средства на българи, живеещи зад граница. Можем да използваме като индикатор общото ниво на трансфери на доход към местни лица. Тенденцията през последните години е за трайно нарастване на тези трансфери, като за 2003 г. те достигат 726 млн.евро, а за януари-ноември 2004 г. - 959 млн. EUR . За последните месеци се отчитат трансфери от около и над 100 млн. EUR месечно. За последната година външното търсене се насочва към няколко типа покупки:
- евтини селски имоти от чужденци с цел заселване заради ниските разходи на живот в България
- апартаменти или вили в туристическите райони
- инвестиции в търговски площи и административни сгради
- покупки от българи на градски жилища с инвестиционна цел.

понеделник, март 07, 2005

Англичани строят VIP-селище в Пловдив

Английският инвестиционен фонд "Уест Хил" ще инвестира в изграждането на селище от 17 луксозни фамилни имота до Гребната база в Пловдив, съобщиха от строителната фирма "МИГ инженеринг", която ще бъде изпълнител на обекта.

Теренът се намира точно зад информационното табло на гребния канал на южния бряг на река Марица. Доскоро имотът се използваше от Морския клуб и клубовете по моделизми на Организацията за съдействие на отбраната, но вече е реституиран. Той е с променен устройствен план и издадено разрешение за строеж.

Името на VIP-селището е "Пловдив Рич". Къщите в него ще са в традиционен за английската архитектура стил.
Зеленината в района ще бъде съхранена като вече са описани всички дървета, които трябва да бъдат запазени при строителството.

Основни акционери във фонд "Уест Хил" са англичанинът Доминик Хикс и индиецът Миниш Шета. Те инвестират в недвижими имоти в Англия от 15 години, а сега са насочили дейността си към България, Румъния и Хърватска. Парите на фонда в България ще се управляват от "Симеон - български имоти" с управител Яна Мейс.

http://www.monitor.bg

От 500 евро/кв. м тръгват продажбите на жилища “на зелено” в София

При покупка на апартамент в строеж договорът трябва да покрива всички рискове и неустойки

След завършването на сградата имотите се оскъпяват с поне 25-30 на сто


От 500 до 1000 евро на квадратен метър варират офертите за продажба на жилище "на зелено" в София. Естествено по-евтините са за сгради, които са в начална фаза на строителството и до пуска им има поне 1,5-2 години.

Има и още по-евтини варианти - между 400 и 500 евро, но те са главно за имоти, които ще се изграждат в жилищни комплекси като "Дружба" 2 и "Овча купел". Тристаен апартамент, закупен днес при началната му фаза и намиращ се в сграда в "Младост 1", един от предпочитаните райони в столицата, е с цена от 550-620 евро на квадрат, сочат още данните на imoti.net. Най-скъпи са офертите за апартаменти в идеалния център, обикновено в близост до НДК - тук цената достига 850-900 евро на квадрат.
Разбира се, покупката на жилище още в проектната му фаза има, както своите лоши, така и добри страни. Преди всичко това е очакваната по-ниска цена, плащана от купувача, макар че това вече не е в сила при най-малко 1/3 от сключваните договори. За повечето хора е добре и разсроченото плащане в повечето от тези случаи - примерните проценти за столицата са 40% от сумата веднага, останалите или на равни вноски за 1,5-2 години или на два пъти - по средата на строителството и след пускането за сградата за експлоатация.

Друга интересна особеност на предлаганите оферти ново строителство е стремежът да се предложи сравнително луксозен продукт на купувачитне. Повече от 80% от сградите ще са със съвременна дограма - алуминиева или ПВЦ, почти половината от тях - с топло изолация, около 20% - с цялостно луксозно изпълнение, включващо мраморни облицовки, блиндирани врати и съвременни асансьори.

Рискове при подобни покупки обаче също съществуват. Продажбите "на зелено" на пазара за жилища в столицата са познати отдавна. Още в зората на демокрацията предприемчиви строители използваха голямото търсене на нови и модерни жилища и взимаха парите на клиентите си още преди да са направили и една копка на мястото на бъдещата сграда. Така строителят си гарантира необхоздимите средства или по-голямата част от тях и строи на практика с чужди пари.

Нищо лошо, ако в договора всички рискове и неустойки са добре маркирани и дават гаранция и на двете страни. А и ако съдебните спорове се решават достатъчно бързо и ефективно, при създадена необходимост да се търси разрешение чрез съда. В периода 1991-1999 година обаче немалко клиенти бяха сериозно ощетени от недобросъвестни строителни предприемачи - къде строителството въобще не започна, къде започна, ама не свърши, къде уговореното състояние на жилищата при предаването им не отговаряше на действителното им състояние.

През последните пет години нещата бавно, но сигурно вървят към подобрение - намаляват злоупотребите от страна на предприемачите що се отнася до изпълнение на своите договорни задължения. Но пък има сериозни проблеми в качеството на завършваните и предавани имоти - справка инцидентите с новосторящи се сгради през последните два месеца в страната. За състоянието на мазилки, дограми и изолации на външните стени просто не си струва да говорим. Качеството обаче не се вижда от повечето купувачи с просто око и обикновено се установява доста след като парите са платени и сделката - финализирана. Затова в поне 40% от договорите "на зелено" след време има доста допълнителна и за сметка на купувача довършителна дейност.
Така че за всеки остава сам да прецени какво да направи и какъв риск да поеме с покупката на жилище "на зелено".

При наличието на твърди гаранции, че предприемачът или строителната фирма са достатъчно отговорни и ще изпълнят договора си, покупката "на зелено", особено за тези, които не купуват първо жилище за непосредствените си жилищни нужди, е препоръчителна. При всички случаи след завършването на сградата, имотът ще има поне с 25-30% по-висока пазарна стойност, ако цените на нашия пазар се развиват съобразно прогнозите. А и съществуващата възможност да се изплаща поне част от дължимата сума от редовните доходи на купувача не е за пренебрегване.

http://www.monitor.bg

600 млн. евро вложени в Слънчев бряг

Близо 40 нови хотела се строят в курортите Слънчев бряг и Свети Влас. Повечето от тях ще бъдат завършени най-късно след три месеца за началото на сезона. Поне десетина от новостроящите се сгради обаче са в начален стадий и вероятно няма да отворят врати за лято 2005. С новите хотели легловата база в Слънчев бряг се увеличава поне с 5000 места. През последните години леглата в курорта са се удвоили - от 20 000 на 42 000, съобщиха от Съюза на частните собственици. А официалните данни сочат, че от 2000 г. досега в Слънчев бряг са инвестирани над 600 милиона евро. Усилено строителство кипи и в Несебър и Равда. Там никнат десетки семейни хотелчета. Те обаче са с доста по-малък капацитет от тези в Слънчев бряг. Прогнозите са, че най-големият ни черноморски курорт ще открие идващия сезон най-малко със 150 функциониращи хотела. Поради липса на свободни терени на крайбрежната ивица сградите вече се изграждат на запад край главния път Бургас - Варна. Още в началото на миналото лято границите между Свети Влас, Слънчев бряг, Несебър и Равда бяха заличени. Четирите крайбрежни селища се сляха заради масовото застрояване между тях. Границите им могат да определят само специалисти, и то с кадастър в ръка, твърдят архитекти. Много от частните собственици обаче не са доволни от десетките нови хотели, които никнат като гъби всяка година. От една страна, те създават жестока конкуренция, а от друга, отблъскват богатите туристи. В момента Слънчев бряг е най-гъсто застроеният курорт по цялото българско Черноморие. Туроператорите отдавна алармират, че строителството трябва да се ограничи, защото чуждите туристи не харесват курорти от градски тип, където липсват паркове и зелени алеи. Досега обаче няма отлив на туристи. Дори напротив, желаещите да почиват в Слънчев бряг се увеличават. Тази година за първи път в историята на курорта туристи ще почиват през целия април. 10 000 австрийски пенсионери пристигат в предсезон. Първата група от 2000 туристи ще се настани в хотелите на Слънчев бряг в началото на следващия месец. Въпреки че строителните площадки са покрити все още със сняг, работата не спира. Хотелиерите се стягат за гости, които ще пристигнат точно след три седмици.

Девет нови хотела ще посрещат туристи на Златни пясъци. Те ще бъдат готови в началото на сезона. След отварянето им леглата в курортния комплекс ще се увеличат с 3500. Миналата година Златни пясъци разполагаше с 27 хил. легла. Две от новостроящите се сгради ще бъдат като жилищни блокове тип парк-хотели. Апартаментите ще се дават наем за семейства през лятото. С най-висока категория е хотел "Ермитаж". Реновират се още четири хотела с 1500 легла, които ще отворят врати през май.

http://www.standartnews.com

четвъртък, март 03, 2005

Пазарът на земя край морето изпреварва двойно цените в Софийско

Брокерите очакват до 10% поскъпване на парцелите до лятото

Почти 100% e увеличението в села и вилни зони на север от Варна


Почти двойно по-високи цени държат подходящите за застрояване парцели в районите на големите градове по морето спрямо тези в околностите на София, сочат данните на "Адрес недвижими имоти".

По данни на агенцията най-високи цени държат парцелите около Лозенец на юг от Бургас и във вилната зона на "Златни пясъци" на север, които минават 100 евро/кв. м. Цените в района на Приморско и Созопол стигат до 60 евро/кв. м, а в "Журналист" - до 90 евро/кв. м. В същото време максималните цени на земите в райони като Лозен и Герман край София стигат 30-35 евро/кв. м. Както "Монитор" вчера писа, само в някои части на Панчарево те минават 40 евро/кв. м.

Причината е, че в покрайнините на София терени се купуват основно за индустриални имоти, много по-големи са като площ, което налага и допълнителни разходи за комасация, обясниха от агенцията. В същото време пазарът по морето е насочен основно към терени от по няколко декара за изграждане на ваканционни селища. Другата причина за голямата разлика в цените е, че в населените места около Бургас и Варна те са традиционно високи.

Интересът към имотите, които могат да бъдат вкарани в регулация и застроени, нарасна с бума в строителството в края на 2003 г. Допълнителен стимул му дадоха покупките от страна на крупни чужди инвеститори, чието търсене на големи като обем масиви можеше да бъде задоволено само чрез комасирането на площи в покрайнините на градовете и вкарването им в регулация.

В резултата на засиленото търсене цените в отделни райони по крайбрежието за последното полугодие са нараснали с между 20 и 100%. Като пример се посочват районите на север от Варна, включително най-крайните точки като Дуранкулак, където от лятото насам земите са поскъпнали почти двойно. Причината е пренасочването на инвеститорския интерес от големите курорти, като "Златни пясъци" и "Слънчев бряг", чиито капацитет вече се изчерпва, към по-малките селища. Руски инвеститори например вече се насочват към северното селце Крапет, където доскоро нямаше почти никакво търсене, коментираха от "Адрес недвижими имоти".

Очакванията на брокерите обаче са темпът на нарастване на цените на парцелите по морето тази година да се забави и до лятото да се отчете ръст не по-висок от 10%. Подобна прогноза даде преди дни и шефът на варненската агенция "Форос" Добромир Ганев. Според него земите по морето тази година ще поскъпнат с до 15%, а интересът на инвеститорите ще се пренасочи към Северното Черноморие.

http://www.monitor.bg

Нивите по морето удариха 100 евро на квадрат

Цените на парцелите стигнаха тавана, твърдят брокери

До 100 евро на квадратен метър вървят нивите по морето. Най-висока цена засега държат земеделските земи във вилната зона на Златни пясъци, където квадратът се движи между 70 и 110 евро, и край Лозенец (60-100 евро). Това показва справка за терените на "Адрес недвижими имоти". До средата на 2005 г. се очаква поскъпването да е не повече от 10%, защото цените са ударили тавана си, твърдят брокерите. В последните години интересът към земите с възможност за промяна на предназначението нарасна значително. Цените спрямо 2002 г. са се увеличили от 2 до 3 пъти. Само за последните 6 месеца на миналата година в различните райони на страната поскъпването е между 20 и 100 процента. Големият строителен бум край курортите и градовете повиши търсенето и затова сега предлагането на качествени имоти е ограничено. Терени, подходящи за мащабни проекти за бизнес или жилищни сгради, все още могат да се намерят в покрайнините на София и Пловдив и по Черноморското крайбрежие. На юг най-изгодни са терените в Крайморие (17-25 евро на кв. м), Царево (15-20 евро) и Поморие (15-45 евро). Край София има предлагане около Елин Пелин (10-20 евро за кв. м), с. Лозен (20-30 евро), Герман (25-30 евро) и Панчарево (40 евро). Парцел от 20 дка край варненското летище се предлага за 360 хил. евро. До Созопол пък терен от 1800 кв. метра може да се купи за 65 евро на квадрат.

http://www.standartnews.com