вторник, януари 13, 2009

Цените в София вече под 1000 евро/кв. м

Източник: ipo.bg

Строителните предприемачи в София задълго трябва да забравят високите цени и печалби от жилищните проекти. Още през 2008 г. пазарът даде сигнал, че идва време за ценово отрезвяване. Очаква се предстоящата година да затвърди тази тенденция и да мине под знака на значително по-слаби продажби, финансова несигурност и търсене на масово строителство в диапазона 700-950 EUR/кв. м.

След оттеглянето на спекулативните инвеститори българите, които търсят имот за живеене, формират над 80% от жилищния пазар. А те не могат да си позволят исканите доскоро 1200-1500 EUR/кв. м, коментира Младен Митов, анализатор в агенция Явлена. Според него търсенето на жилища в столицата през последните месеци не е замряло, но в масовия сегмент е твърдо под 1000 EUR/кв. м. Повечето купувачи дори определят като поносими цени между 600 и 800 EUR/кв. м. Долната граница обаче засега достигат главно панелни апартаменти заради по-трудното финансиране от банките. От агенциите дават пример с панелно жилище в кв. Овча купел за 600 EUR/кв. м, докато цените на новото строителство най-често тръгват от 700 EUR/кв. м.

При нас най-ниските цени са за кооперация в жк Люлин до метростанция Сливница, която продаваме на 750 EUR/кв. м, посочи собственикът на строителна компания Делар Аспарух Делев. Със 100 EUR/кв. м повече се иска за сграда на груб строеж в жк Дружба, а в жк Младост цените на компанията стигат 940 EUR/кв. м. Пазарът определено е под 1000 EUR/кв. м, такъв бе и миналата година, независимо че някои колеги се опитваха да спекулират с високи цени, коментира предприемачът. Според него продажни цени от 700-750 EUR/кв. м са границата на рентабилност. Ако от тази сума извадим 20% ДДС, остатъкът покрива разходите за земя и строеж плюс малка печалба. Според Аспарух Делев най-големият риск са замрелите сделки. Малкото напоследък са за приключване на стари продажби, посочи той. Според него в София няма строителна компания, която да издържи без продажби повече от 5-6 до максимум 9 месеца. Това означава, че ако до април банките не подновят финансирането и няма раздвижване на пазара, над 50% от проектите ще бъдат замразени. Така наесен може да се стигне до поредица фалити, а финансовите институции да се окажат собственици на стотици незавършени сгради.

http://www.ipo.bg