петък, август 15, 2008

”Икономист”: Балонът в България ще пукне

След възходящото развитие през последното десетилетие Източна Европа е заплашена от забавяне на икономиката, посочва в елекронното си издание британският седмичник "Икономист". От години икономиките на страните от Източна Европа се развиват възходящо и този процес все още продължава, се казва в публикацията, озаглавена "Партито почти е приключило".

От над десет години бившите социалистически страни се радват на необикновено (и най-често неочаквано) благосъстояние. Икономическата и политическа стабилност, която за десет от страните донесе и членство в Европейския съюз, увеличи доверието на инвеститорите и намали лихвите при кредитирането. Изобилието на евтина и трудолюбива работна ръка и разгръщането на предприемачески таланти създаде процъфтяващи нови компании. Повечето от държавите отчетоха главозамайващ икономически растеж. Голямото изключение от светлата картина са балтийските държави Естония и Латвия, които през последните години имат огромен дефицит по текущата си сметка и забавящ се икономически растеж. Сега опасността от сътресения в икономиката е налице. В Латвия, например, продажбите на дребно през юни са намалели с 8,3 на сто спрямо същия период на миналата година, а производството на промишлени стоки - с 6,4 на сто. Строителната индустрия се свива. Инфлацията запазва високото ниво от 17 на сто. В Полша, най-голямата източноевропейска икономика, нещата изглеждат по-добре.
Икономическият растеж през първото тримесечие на 2008 г. се е увеличил с 6,1 на сто спрямо същия период на миналата година.

Независимо от тревогите на ЕС за корупцията и организираната престъпност в България и Румъния, най-новите и най-бедни членове на съюза, икономиките им бързо са нараснали с около 7-8 на сто спрямо миналата година. Сега обаче те са изправени пред опасността от тежки икономически сътресения. Балонът на недвижимите имоти в България изглежда всеки момент ще се пукне, въпреки че негативните процеси, които ще предизвикат катастрофата, все още не проникват останалите сектори на икономиката. Засега поне малцина изглеждат притеснени. Двете страни избегнаха тежки санкции от Брюксел (в случая с България не изцяло) и политическото им ръководство изглежда си мисли, че може да се предпази от задаващата се криза като отрича законите на икономическите процеси.


http://banks.dir.bg/

1 Comments:

Anonymous Анонимен said...

Падането на цените на имотите в България вече е факт от доста време. Близо от 7-8 месеца цените на имотите по морето падат.

От скоро забелязвам и спад на цените на апартаментите в по-лошите квартали на София.

Явно балона започва да издиша :)

9:45 пр.об.  

Публикуване на коментар

<< Home