четвъртък, юли 28, 2005

Цените на жилищата ще паднат с около 10%

Разликата между оферирана и реална цена стига до 20-30%


Нереалната преценка на играчите на пазара на недвижими имоти и противоречивите очаквания за промяната на цените са основните причини за голямата разлика между цените в офертите и нивата, на които реално се сключват сделките с жилища. Това коментираха от агенция "Адрес - недвижими имоти".

По техни данни разлика е около 9%. Нормално трябва да е около 1-2%, максимум до 3%, смятат от агенцията. Ако купувате апартамент и продавачът свали почти 10% от цената, всеки ще си помисли, че има нещо гнило, но на практика не е така, твърдят брокерите.
Техните прогнози сочат, че до края на годината може да се очаква спад в цените на жилищата с 8-10%.

По данни на "Адрес" в софийския ж.к. "Люлин" офертите са на средни нива от 492.8 евро на кв. м, а реално сделките се сключват средно на цени 448.8 евро за квадрат. В кв. "Младост" се предлагат средно на 565.3 евро, но се купуват на цени 516.9 евро за кв. метър. В центъра на София разликата не е толкова голяма - от 753.9 евро на 716.4 евро за кв. метър. Брокерите смятат, че тази разлика ще намалее на около 5% до края на годината. След слабият летен сезон продавачите ще разберат, че очакваното поскъпване няма да се случи, и ще намалят цените. А това ще раздвижи пазара, категорични са от "Адрес". От години разликата между оферта и реална цена на пазара на недвижими имоти у нас стига до 20%, дори 30%, твърди управителят на брокерска агенция "Брик" Адриан Тихов. При гарсониерите може да се стигне до максимум 5%, защото цените са ниски и хората не свалят много. Но при тристайните се стига до разлики от около 20%, а при многостайните стигат до 30%, каза Тихов. Според него това се дължи на опита на продавачите да спекулират с цените, на факта, че стойността на сделката не се обявява официално, и на това, че през последните години цените се покачиха рязко и големите играчи реализират огромни печалби и могат да си позволят големи отстъпки.

От "Адрес" отчитат, че пазарът на индустриални и бизнесимоти в страната е в застой в очакване на новото правителство. Това се отнася най-вече за терени около големите инфраструктурни проекти (автомагистрала "Тракия", Дунав мост 2, жп линията Пловдив-Свиленград и т. н.).

http://www.segabg.com/28072005/p0030006.asp

събота, юли 16, 2005

Спекулантите с имоти се активизираха 2 г. по-рано

Спекулантите с имоти се активизираха 2 г. по-рано

Вторичният пазар и новото строителство ще доведе до спад на цените


Броят на регистрираните през последните три месеца продажби на жилища рязко скочи нагоре. Това сочи анализ на "Адрес недвижими имоти". Продажбите надвишават не само тези от същия период на миналата година, но са с 23% повече от първото тримесечие на тази година.
Според брокерите фактът, че предлагането значително надвишава търсенето, се дължи най-вече на появата на ново строителство и активизирането на вторичния спекулативен пазар на недвижими имоти.
"Страхът, че започва спад на цените, извади на пазара много играчи, които очаквахме чак до средата на 2007 г. да останат пасивни. В големите градове вече има знаци за активизиране на вторичен пазар. Това са продавачи, които биха могли да бъдат определени като бързащи да си приберат печалбата", обобщават брокерите на "Адрес".
Анкета сред клиентите на компанията, направена през юни 2005 г., показва, че 72% от тях продават имотите си с цел покупка на друг имот. В края на миналата година този тип продавачи са били 64%. Най-рязък скок има на клиентите, които продават от страх, че цените ще паднат - от 0% през декември 2004 г. на 16% през юни 2005 г.
Тенденцията за стартиране на вторични спекулативен пазар потвърди и управителят на "Явлена" Страхил Иванов. "В последно време се наблюдава активизиране на финансови инвеститори, които търсят бърза печалба", обясни той. Според него има много голям интерес към индустриални имоти, за изграждане на хотели, бизнессгради и др.
Според анализа на "Адрес" активизирането на спекулативния пазар и новостроящите се жилища ще доведат до спад на цените през следващите няколко месеца. По данни на агенцията цените на недвижимите имоти не са се променяли сериозно през първото полугодие на 2005 г. Само в големите градове, където делът на ново строителство е висок, средните цени отбелязват лек спад.

http://www.segabg.com/

Пазарлъкът сваля цената до 10 на сто

Предлагането на апартаменти все повече надминава търсенето
Намалява делът на сделките с луксозни имоти


Близо 10 на сто е разликата между офертната цена и тази, на която се сключва сделката при двустайните монолитни апартаменти, се казва в анализ на агенция "Адрес недвижими имоти". В началото на юли 2004 г. средната офертна цена за сегмента в София е била 65 500 евро, а най-голям обем сделки са се сключвали на ниво 63 000 евро. В момента средната офертна стойност на едно жилище от този тип е 72 000 евро, а реалните сделки се реализират на цена 65 000 евро.

В рамките на 2004 г. са сключени 160 хиляди сделки. В резултат на това, процесите, които експертите предвиждаха да започнат да влияят на пазара едва в края на 2007 г., вече са факт. Изменението на всички основни показатели доказва, че пазарът усвои перспективите, които положителните очаквания ни предложиха, с изключително висока скорост. В първата половина на 2005 г. се очертаха няколко основни тенденции: цените на по-голяма част от имотите се задържаха на нивата от края на миналата година; предлагането вече трайно надвишава търсенето; периодът за сключване на сделка се е увеличил двойно; намалява делът на луксозните имоти; има първи знаци за активизиране на вторичен спекулативен пазар.

Анализът на цените показва трайно задържане при най-голям процент от типовете имоти и в по-голяма част от градовете. Дори да бъде изчислен и посочен процентен ръст или спад, той трудно би могъл да представлява сравнителен показател, тъй като е сметнат на базата на много по-малко като обем сделки. Цифрите при най-оборотните жилища - двустайните апартаменти потвърждават тези изводи. Основната причина за това е в големия обем предлагане и възможността купувачът да постигне максимално изгодна за него цена. Разликите обаче са незначителни, на нито едно от тези места не може да се говори за реален спад, тъй като сравнението на офертните цени с тези от средата на 2004 г. показва съвсем друго. Тази разлика между средна цена на жилище на база офертна цена и въз основа на реално сключени сделки също е нараснала.

В по-малките градове на страната тенденциите са сходни. Като изключение се очертават градовете, в които предстои да бъдат реализирани мащабни проекти какъвто е Русе или в онези, на чиито пазар по-силно влияние оказват странични фактори като интереса от страна на българите в чужбина, както е в Сливен. Все пак разликите, които отчитаме в цените са незначителни и не предполагат извличането на генерални заключения.


73% от продаваните имоти не са готови
Броят на регистрираните през последните три месеца нови оферти рязко надвишава не само този от същия период на миналата година, но е с 23% по-голям от този, регистриран през първото тримесечие на тази година. Към настоящия момент в базата данни на "Адрес Недвижими имоти" има 76 860 оферти "продава" като 73% от тях за апартаменти на идеен проект или в строеж. Като ефект от разразилата се надпревара за спечелване на клиенти, чиито брой започва да намалява, имаме много по-високо качество на предлагания продукт. При тази по-ниска норма на печалба има вероятност част от строителните предприемачи да прекратят практиката на бързо реинвестиране на спечелените средства и да извадят капиталите си от сектора.

http://www.monitor.bg/

вторник, юли 12, 2005

Британската инвазия, или кой какво и защо купува в България

Клиент от Великобритания се обажда в офиса на агенция за недвижими имоти с молба да бъде подготвена визитата му в България и с очакването да бъде посрещнат на летището в… Букурещ. С подобни куриозни ситуации са се сблъсквали немалко от посредниците в търговията с недвижими имоти, особено в ранния период, когато част от чужденците, търсещи имоти в България, нямаха достатъчно информация и пристигаха с погрешни представи и неясни намерения къде и какво искат да купят. Сега ситуацията е доста по-различна, защото България вече е hot spot (гореща точка) на пазара на задгранични недвижими имоти в Европа и информацията в обръщение за страната е много повече, казват от easyBG PiB ООД, консултантска компания с британско участие, работеща изключително за клиенти от Англия и Ирландия. Основните купувачи на имоти в България обаче си остават предимно британци с ниски и средни доходи. Това са главно пенсионери (на възраст между 60 и 65 години), които се насочват към покупката на евтин имот - не повече от 10 000 - 15 000 евро. Втората група клиенти са инвеститори на възраст между 30 и 45 години, активни, най-често семейни, с две деца. Те обикновено търсят жилище, в което може да отседне четиричленно семейство. Предпочитаният ценови диапазон е между 40 000 и 65 000 евро. Интересът е концентриран предимно в туристическите центрове, ваканционните апартаменти и някои евтини имоти във вътрешността на страната, коментират посредниците в търговията с недвижими имоти.

Защо купуват в България

Има пет причини да станеш собственик на имот в България - държавата е сравнително безопасна, животът - евтин, данъците и таксите - ниски, разстоянията - къси, а локацията на страната - добра. По този начин посредниците рекламират България като дестинация, заслужаваща си инвестицията в недвижима собственост. Една от основните причини за атрактивността на България обаче си остава ниската все още стойност на имотите, особено във вътрешността на страната.
В момента в специализирания британски сайт за търговия с недвижими имоти (www.findaproperty.com) страната е представена основно с курорта Слънчев бряг (82 оферти), Варна (46), Банско (36) и Бургас (35). По данни на мениджъра на „Адрес недвижими имоти“ в Лондон Теодора Жилкова над 60% от ваканционните апартаменти, продадени през последната година в България, са закупени от британски граждани. От АДИС, които също имат работещ клон в Лондон отчитат, че през последната година и половина 70% от запитванията за закупуване на имоти от чужденци са направени от британци. Практиката на продажбите на чужденци вече е добре развита и отработена, а и самите клиенти, които вече са придобили собственост, често се превръщат в информационен източник и съветник на тези, които тепърва обръщат поглед към имотния пазар в България. „Тоест, може да се каже, че вече има натрупана история в този сегмент и България е интересен обект на британския пазар на недвижими имоти. Докато преди няколко години самата идея, че английски пенсионери ще си купят къща в някое варненско (примерно) село звучеше невероятно и еретично, то сега това е нормална практика и всички сме свидетели на движението на цените на имотите по черноморското крайбрежие“, коментират от easyBG PiB. „Интересът на британските граждани към инвестиции в недвижими имоти в България е реален през последните две-три години, но абсолютизирането и изпадането в крайности в очакванията не води до положителни резултати за развитие на пазара и няма нищо общо с обективния анализ и професионализма“, казват от АДИС.

Кой купува в България

Профилът на британския купувач на имоти в България е сравнително многообразен - от възрастните семейства, които след пенсионирането си избират България за страна, където да се заселят, до инвестиционно насочени купувачи и търсещите ваканционни имоти. Отделна категория са корпоративните инвеститори, за чиито нужди в инвестиционното подразделение на easyBG PiB се структурират специални инвестиционни проекти и оферти в областта на недвижимите имоти, свързани със създаването на смесени дружества и изграждане на по-мащабни обекти.
Най-общо британските инвеститори биха могли да се разделят на три основни групи - физически лица с ниски и средни доходи, хора със средни и над средните доходи (предпочитащи имоти както за личен отдих, така и генериращи доходи) и корпоративни инвеститори, коментира Надежда Захариева, главен брокер в АДИС. Първите се ориентират главно към къщи във вътрешността на страната, повечето в недобро състояние, но на ниски цени. Тези къщи не биха могли да се рентират успешно и изискват допълнителни инвестиции, за да се направят обитаеми. Клиентите от средния сегмент най-често купуват имот в морски или планински курорти, предимно в нови комплекси, за които се предлага управление и поддръжка и възможност за отдаване под наем през съответния туристически сезон чрез български и чуждестранни туроператори. Интересът на корпоративните инвеститори е насочен предимно към парцелите и инвестиционните проекти в големите градове и курорти с цел изграждане на офис сгради, жилищни и хотелски комплекси, търговски центрове.

Какво купуват в България

Първоначално интересът на британците беше насочен преди всичко към евтините селски имоти и ваканционните имоти в морските курорти. Сега търсенето е разширено до почти всички видове собственост - като се започне от селските имоти, мине се през къщите и апартаментите в София, имотите по морето, в планината и се стигне до покупката на терени.
Противно на масовите очаквания, британските граждани, заселващи се в България, невинаги държат да бъдат в строго диференцирана британска общност, дори напротив - понякога съзнателно избягват населените места, където вече са се заселили други хора от Острова. От една страна, това се обяснява с традиционната мултикултурност и отвореност на британците към други народи, а от друга с желанието да се избегне ръстът на цените в някои вече добили популярност дестинации, казват от easyBG PiB.
По наблюдения на АДИС през последната година и половина фокусът на британците започва да се премества от морските към планинските курорти и около тях. Инвестициите в морските курорти вече се считат за рискови поради презастрояването на големите курорти, негативното влияние върху природната среда, унищожаването на зелените площи и лошата инфраструктура. Не на последно място е и ниското качество на проектиране и изпълнение с цел постигане на повече застроена площ и по-голямо количество апартаменти за продажба. Друга причина е по-краткият сезон на експлоатация в морските курорти ( не повече от четири-пет месеца в годината). Зимните курорти предлагат по-дълъг сезон (осем-девет месеца) и по-висока възвращаемост на инвестициите.
Някъде около 20% се движи процентът на онези, които искат да закупят имот във вътрешността на страната. Държи се най-вече имотът да бъде евтин. Обикновено на такива цени се предлагат стари изоставени къщи, които се нуждаят от реновиране. Едни от купувачите правят вложението с идеята след време да се установят да живеят за постоянно в България, а други инвестират с по-дългосрочна цел.
По-ниските цени на имотите в сравнение с други дестинации в Южна Европа правят инвестицията в собственост в България сравнително изгодна за британците. Това обаче не означава, че като клиенти те не са пресметливи и добри търговци. Клиентите от Острова умеят добре да защитават интересите си, свикнали са да преговарят за цените и условията на сделките и да намират възможно най-доброто приложение на парите си. Илюзия е приетото мненение, че чужденците плащат високи цени без много-много да гледат какво купуват. Клиентите от Великобритания и Ирландия ценят всяко свое пени и търсят най-добрата оферта - good value for money (добра равностойност на парите си), казват от easyBG PiB. Друга специфична черта на британците е, че имат навик да отдават закупените от тях имоти под наем и да търсят възможност за по-бърза възвращаемост на направената инвестиция. Това обяснява и предпочитанието им към определени региони на страната (Черноморието, водещи планински ски курорти и столицата), които са се установили като туристически центрове, в които намирането на наематели е по-лесно. Така собствениците си осигуряват по-бърза възвращаемост на инвестицията в имота, отдавайки го за времето, в което не е използван от самия собственик. Рентирането е атрактивно и в съчетание с ипотека, тъй като инвеститорите си осигуряват по-лесно изплащане на вноските по кредитите.

http://www.capital.bg/

петък, юли 08, 2005

Обезщетенията за строеж нараснаха двойно

Собствениците на атрактивни парцели вече искат и над 1/3 от бъдещия строеж като компенсация



През последната година размерът на обезщетенията, който собствениците на земи за застрояване искат от строителните фирми, се е увеличил двойно. Притежаващите атрактивни имоти в центъра на София в момента са склонни да предоставят парцела си срещу 20-35% от бъдещата сграда. Година по-рано се искаха нива между 15 и 18 на сто. Основните причини, предизвикали завишението, са строителният бум, поскъпването на парцелите в София и фактът, че добрите терени вече са почти изчерпани, коментират посредниците в търговията с недвижими имоти. Друг фактор е повишението на крайната цена на новото строителство, заради което и собствениците на земите искат по-голям дял от сградата. Най-голямо обезщетение се дава за парцел на атрактивно място с добра комуникация. Размерът му в голяма степен зависи и от допустимото застрояване.
В София най-близо до горната граница се движат обезщетенията в центъра на столицата, както и в престижни квартали като „Лозенец“, „Изток“ и „Изгрев“. Проблемът е, че във въпросните зони почти няма свободни терени за строителство. В долната граница остават нивата на обезщетенията в западните квартали на столицата като „Люлин“ и „Обеля“.
„Определено може да се каже, че има завишение на обезщетенията през последната година и половина. На места, където нивата бяха 25%, сега вече са 32%. За някои терени обезщетенията стигат до 35-38%“, казва Симеон Митев, управител на агенцията за недвижими имоти „Шанс 96“. Най-сериозно увеличение на нивата се регистрира в южните райони на столицата, а през пос­ледните няколко месеца и в жк „Младост“. Подобна е и ситуацията във Варна, където в момента компенсациите за собствениците варират от 20% до 35% в зависимост от това дали парцелът се намира в по-крайните или в централните квартали на морската столица, отчита Добромир Ганев, управляващ директор на национална компания за недвижими имоти „Форос“. На места за някои изключителни терени обезщетението може да стигне и до 40 на сто. Над тези нива пък искат собствениците на свободни парцели в центъра на Бургас. По данни на представителите на строителна фирма „Сан сити“ в централната част на Бургас се търсят компенсации от 40-45%. Най-ниски остават нивата на обезщетенията в комплекс „Меден рудник“ - около 28-30%.
Основните фактори, довели до това, са липсата на атрактивни терени, поскъпването на цените на парцелите и оскъпяването на крайния продукт, коментират посредниците в търговията с недвижими имоти и представителите на строителните фирми.
Част от строителните предприемачи регистрират доста по-умерен ръст на компенсациите, с които фирмите обезщетяват собствениците на парцели.
„Размерът на обезщетенията се е увеличил главно в градовете с добро икономическо развитие като София, Варна, Пловдив, Бургас и Русе. Стойности над 25% са нереални и ако някой предлага по-високи нива, значи става въпрос за сива икономика“, казва Николин Гавраилов, председател на Българската предприемаческа камара и управител на строителна фирма „НВГ груп“. Според него исканите от собствениците обезщетения на много места вече са достигнали горните си граници. Въпреки че са удобна форма, при която строителите не блокират пари за покупка на земя, при обезщетение над 25% от сградата проектът става рисков за тях, смята той. Изключение правят само терените в широкия център, където могат да се обявят по-високи продажни цени.

http://www.capital.bg/

Стагнация на имотния пазар в Пловдив

Експерти прогнозират поевтиняване на масовите жилища в близките месеци



Вече няколко месеца имотният пазар в Пловдив е в криза. Собствениците на жилищни имоти продължават да отстояват сравнително високи офертни цени, на пазара излизат множество новопостроени сгради, а търсенето е замряло напълно. „В момента липсват запитвания дори за евтините панелни апартаменти“, казва Калина Петрова-Ветин, управител на пловдивската агенция за недвижими имоти „Лидера“. Управителят на пловдивската агенция за недвижими имоти „Виел“ Владимир Лафчиев констатира, че продължава да се увеличава броят на офертите за продажба във всички сегменти на пазара въпреки слабия интерес от страна на купувачите. „На пазара се предлагат множество имоти на цени, които са определени по-скоро от индивидуалните очаквания и потребности на собствениците, отколкото от реалното платежоспособно търсене за тях. Очевидно пазарът все още не е намерил равновесната си точка и участниците в него се чувстват несигурни за бъдещoто му развитие“, коментира той.
Жилищният сегмент ще бъде повлиян най-вече от увеличеното предлагане на новостроящи се жилища и такива, които са били закупени с цел реализиране на капиталова печалба и собствениците на които искат да осребрят печалбите си. Финансирането на покупката на жилища с ипотечни кредити няма да има толкова силно влияние върху пазара, като все повече ще зависи от размера на доходите на кредитоискателите и общото икономическо развитие да региона и страната, прогнозират експертите. Част от тях дори очакват в близките няколко месеца жилищната собственост в града да поевтинее. Според някои от посредниците в търговията с недвижими имоти през последните два-три месеца цените на апартаментите са се понижили с около 10-15 на сто. Поне още с толкова се очаква да поевтинеят апартаментите в периода до септември-октомври.
„В по-добрите райони на града в момента се искат цени от 500-550 евро за кв.м, като за някои по-луксозни апартаменти офертите достигат и до 600 евро за кв.м“, заяви Костадин Димитров, управител на агенция за недвижими имоти „Алфаком“. По данни на imot.bg обаче за някои изключителни имоти се искат цени от над 1000 евро за кв.м. И макар че на фона на други градове в страната средните цени на имотите в Пловдив да изостават, нивата все още са несъпоставими с платежоспособното търсене в града.
Не е много по-различна ситуацията и по отношение на бизнес имотите. След бурното развитие в началото на годината в момента се регистрира занижено търсене на индустриална собственост. Офертните цени на нерегулираните терени на някои от изходите на града варират около 40-50 евро за кв.м. Най-добрите парцели, където могат да се развиват индустриални производства, се намират в близост до магистрала „Тракия“. Сега цените там варират около 40-50 евро за кв.м, но в средносрочен план вероятно ще се повишат. Терените, намиращи се в неособено атрактивни зони за развитие на бизнес, се котират по 30-40 евро за кв.м. Според посредниците в търговията с недвижими имоти един от шансовете за Пловдив в близките една-две години е развитието на пазара на индустриалната собственост. Това се потвърждава и от местните строителни предприемачи, които прогнозират, че основният инвестиционен интерес през следващата година ще бъде насочен към бизнес имотите.

Докъде стигнаха цените в Пловдив

Двустаен апартамент в широк център с чиста площ от 69 кв.м, с офис помещение от 22 кв.м и 7 кв.м избено помещение. Обзаведен. Намира се в кооперация, построена през 2002 г. Цена: 69 000 евро
Тристаен апартамент в центъра с площ от 120 кв.м. Обзаведен. С прилежащ двор с градина и перално помещение на приземния етаж. Цена: 150 000 евро
Къща в центъра с площ от 1200 кв.м и право на строеж на още две по 300 кв.м. Цена: 990 000 евро
Къща в центъра с площ от 800 кв.м и три магазина. Цена: 1.2 млн. евро
Парцел в район „Въстанически“ с площ от 41 600 кв.м, в регулация. С прокарани ток и вода. Цена: 1 664 000 евро
Парцел в Прослав (Околовръстно шосе) с площ от 7751 кв. м, захранен с ток и вода. Теренът е с променен статут. Цена: 1.11 млн. евро
Парцел в индустриална зона Север (Брезовско шосе) - 60 000 кв.м. Цена 1.5 млн. евро



Купувачите започват да диктуват пазара
Владимир Лафчиев, управител на агенция за недвижими имоти „Виел“, пред „Капитал“

Кои са определящите фактори, които влияят върху пазара на недвижимите имоти в Пловдив към днешна дата, и какви се очаква да бъдат те след около година?
- Пазарът на недвижими имоти в Пловдив през последните месеци показва трайна тенденция да се превърне от пазар на продавачите, какъвто беше доскоро, в пазар на купувачите. Продължава дасе увеличава броят на офертите за продажба във всички сегменти на пазара при определено слаб интерес от страна на купувачите.
Забелязва се намаляване на офертните цени най-вече при панелните и новостроящите се жилища, предимно в локации, които не са особено атрактивни. Предлаганите качествени имоти на първокласни локации са сравнително малко и запазват цените си. В процес на изграждане са комплекси с еднофамилни жилища в южните и западните райони на града, като повечето от тях са предназначени за VIP клиенти, което в бъдеще може да изиграе лоша шега на инвеститорите с оглед на това доколко има достатъчно такива клиенти на пазара.
В следващата година очакванията ми са за диференцирано движение на цените в различните сегменти на пазара. При достигнатите ценови равнища от пазара изчезна спекулативният елемент и той започна да се връща към нормалното си състояние, т.е. в пазар на задоволяване на конкретни потребности, при който цените се определят основно от предлагането и търсенето. Не очаквам сериозни ценови промени, а по-скоро частични корекции и в двете посоки, които да балансират предлагането и търсенето.
Към какви имоти е насочен инвестиционният интерес?
- Традиционно високо е търсенето на търговски обекти, които осигуряват висока норма на възвращаемост, както и на терени за изграждане на такива. Липсата на подходящи незастроени терени насочва немалка част от инвеститорите към покупката на големи стари сгради в централната градска част с цел преустройство и реконструкция.
Продължава да е висок интересът към терени за жилищно строителство, но предлагане на подходящи терени, особено в централните градски части, почти няма или са на цени, които правят застрояването им нерентабилно.
Съществуващите индустриални зони в града са почти изцяло заети и все по-актуални стават терени в близост до града, с добра транспортна достъпност и поне частично изградена инфраструктура.
Ще продължава ли интересът към терени за промишлени цели около Пловдив и ще се увеличава ли цената на подобни имоти?
- Стратегическото местоположение на Пловдив, където се пресичат няколко от основните европейски коридори, и в бъдеще ще предизвиква интереса на наши и чужди инвеститори с цел изграждане на индустриални и логистични центрове.
Новоизградената индустриална зона до с. Радиново е добрият пример в тази посока. В процес на изграждане е и новата зона до гр. Раковски. Големи надежди са свързани със зоната до с. Крумово, в непосредствена близост до летище Пловдив и пътя за Гърция през Рудозем - Ксанти, който се очаква да бъде открит в близко бъдеще.
Смятам, че цените в аналогични райони ще се повишат в следващите няколко години.



Ще растат инвестициите в бизнес имоти
Пламен Сапунов, управител на строителните компании „Крас“ и „Сапи“, пред „Капитал“

Кои са определящите фактори, които влияят върху пазара на недвижими имоти в Пловдив към днешна дата, и какви се очаква да бъдат те след около година?
- С подобряването на политиката на търговските банки по отношение на жилищното кредитиране се засили търсенето на жилища в Пловдив. В първото шестмесечие на 2004 г. дори имаше дефицит на готови жилища, което продължи до края на миналата година. В началото на 2005 г. търговските банки се опитаха да разширят кредитните си портфейли, намалиха лихвите по жилищните кредити. Увеличаването на ръста на отпусканите кредити през първото тримесечие на 2005 г. доведе до сключване на много сделки със строителните фирми. Непосредствено след влизането в сила на рестриктивните мерки на БНБ и обявените очаквани промени в монетарната политика на Федералния резерв и Европейската централна банка към затягане се стигна до ограничаване на отпускането на жилищни кредити, което доведе до намалено търсене на жилища през второто тримесечие на 2005 г.
Все повече ще се увеличава търсенето на терени за строителство на нови жилища при тенденция за оформяне на жилищни зони с нискоетажно застрояване и преимуществено еднофамилни сгради. Очаква се през 2006 г. да приключат задействаните процедури в зоната между Пещерско шосе и парк „Отдих и култура“ край Гребния канал, Беломорския квартал и редица други масиви от имоти във или извън регулация около южното околовръстно шосе, някои жилищни комплекси като „Каменица 1“, квартал „Въстанически“ и може би най-вече в комплекс „Тракия“.
Към какви имоти е насочен инвестиционният интерес?
- Смятам, че през 2006 г. немалка част от малките фирми ще се преориентират към евтини бизнес сгради, които в момента се договарят, а за някои се започва и строителство. През следващите години ще нараства търсенето на евтини офиси, тъй като все повече търговски дружества ще напускат преобразените в офиси партерни апартаменти. В краткосрочен план ще се запази търсенето на първокласни офис площи заради очаквано по-сериозно навлизане на чужди фирми в Пловдив и засиленото търсене от страна на български фирми.
Ще продължава да се увеличава интересът на инвеститорите към пазара на имотите и земята в покрайнините и околностите на Пловдив. В момента има задържане на търсенето и предлагането на земеделски земи в тези райони, което е характерно за имотния пазар като цяло.
Ще продължава ли интересът към ерени за промишлени цели около Пловдив и ще се увеличава ли цената на подобни имоти?
- Очаквам да се увеличават инвестициите в търговски площи и индустриални имоти до края на годината и през цялата следваща. Започналите процеси по усвояване на влезлите в регулация земеделски земи около околовръстното шосе и републиканската пътна мрежа запромишлени цели ще увеличават своя обем, тъй като това е нещо ново през последните две-три години за Пловдив.
Поради засилващия се интерес към тях и все още ограниченото предлагане е нормално цените на подобни имоти да се увеличават.


http://www.capital.bg/

четвъртък, юли 07, 2005

Динко Динев: До две-три години строителни предприемачи ще започнат да фалират

Как ще се развива строителният бизнес по морето през следващите две-три години?

- В момента има бум на строителството на апартаменти за сезонно ползване. Мога да прогнозирам обаче, че цените ще почнат да падат. Ще има комплекси, които ще са построени донякъде, но по-нататъшното им строителство ще бъде замразено. Ще има и много фалирали предприемачи. От друга страна, ще има топместа, които са на първи ред до морето с перфектен изглед, които имоти ще качват цените си.

Така е навсякъде по света - има квартали, които са богати и са с високи цени, и такива, които не могат да достигнат високи цени. При нас цените скочиха от миналото лято поне с 50-60 на сто и това беше един твърде голям скок. Би трябвало през следващите една-две години да има или задържане на цените, или съвсем слабо покачване. Цените, вместо да се дигнат за три, те скочиха за една. Прогнозата ми е, че на този отрасъл оттук нататък няма да му е лесно, особено ако случайно се отложи влизането на България в Европейския съюз. Тогава ще има страхотен отлив най-вече от чуждия пазар.

http://www.dnevnik.bg/