вторник, май 31, 2005

Black Sea Property Fund обяви първите си имоти в България

В-к „Дневник”
http://www.dnevnik.bg/ 31/5 - 20:17 ч


Фондът за инвестиции в недвижими имоти в България "Блек сий пропърти фънд" (Black Sea Property Fund) обяви във вторник, че е закупил опция за придобиването на около 1200 луксозни апартамента на черноморското крайбрежие близо до Бяла. Апартаментите са част от проект за изграждането на общо 2400 недвижими имота на парцел с площ 130 хил. кв.м, уточнява Regulatory News Service, новинарският сервиз на Лондонската фондова борса, където се търгуват акции на фонда.


Общата стойност на сделката е 43 млн. евро. Веднага след упражняването на опцията, фондът, който се управлява от американската "Дивелопмънт кепитъл мениджмънт" (Development Capital Management) трябва да плати на българската компания, която строи комплекса, сумата от 15 млн. евро. В новината от лондонската борса няма информация за стойността на опцията, която се очаква да бъде упражнена през следващите шест месеца. Остатъкът от сумата ще бъде платен от фонда в рамките на три месеца след завършването на строителството на сградите. Първата фаза на проекта трябва да бъде завършена през септември 2006 г.


Комплексът в Бяла, която според агенция "Дау Джоунс" се очаква да стане една от най-известните туристически дестинации в България, вече е получил одобрение на архитектурния си проект. В комплекса ще има и ресторанти, плувни басейни и други удобства за свободното време.


Стойността на сделката означава, че цената, платена от фонда, е 450 евро на кв.м (без ДДС), което представлява 55% отстъпка от пазарната цена на подобни жилища в България в момента, се казва в съобщението на новинарския сервиз на борсата. Фондът ще има възможност да си възстанови началната инвестиция от 15 млн. евро веднага след продажбата на някаква част от имотите. Всяка печалба след това ще се дели в отношение 60 към 40 между строителя на имота и "Блек сий пропърти фънд".


Това е първата инвестиция на фонда след създаването му в началото на март. Капиталът на фонда беше над 50 млн. паунда, като първичното публично предлагане на акции на фонда на лондонската борса започна в края на март.


Инвестиционната схема на дружеството, която засега се планира да е със 7-годишен матуритет, предвижда строежи в летни вили и в някои планински курорти в страната. Инвеститорите във фонда имат избор между две алтернативи - или да закупят акции от него, които им дават по-висока възвращаемост, но при по-висок риск, или да участват чрез опция за запазване на първоначалния капитал, при която обаче печалбата им ще е по-малка.


"Блек сий пропърти фънд" е сред първите инвестиционни фондове, които обявяват реални инвестиции в недвижимости в България. В момента в България в имоти инвестират или са заявили намерението си да инвестират около 40 фонда, чиито бюджети за тук са между 10 и 50 млн. евро. Засега обаче за сравнително малка част от тези инвеститори има данни да са закупили парцел или имот в страната.


Представители на пазара обясняват, че обикновено първата вълна рискови инвеститори имат краткосрочна стратегия - обикновено до пет години, като разчитат на рязкото поскъпване на имотите преди влизането на България в Евросъюза. Доходът, който те реализират, може да надхвърли 20%, като част от него идва от покачването на цените, а друга - от управлението на недвижимостите.

понеделник, май 30, 2005

Свръхпредлагането на имоти по Южното Черноморие вече е факт

http://www.capital.bg/show/index.php?broi=2005-21&page=48-21-1&rubr=imoti


Преуплътнените зони започнаха да стават неатрактивни за инвеститорите

Строителният бум, който се наблюдава по Южното Черноморие през последните няколко години, доведе до свързване на зоната от ваканционно селище Св. Влас през курорта Слънчев бряг и Несебър до Равда. Неотдавна главният архитект на Созопол Диана Карабаджакова прогнозира, че предстои да бъде застроена цялата територия от село Черноморец до къмпинг „Веселие“. Свръхуплътняването на територията по Южното Черноморие, макар и постепенно, вече започна да дава отражение върху цените на собствеността. В момента собствеността на юг от Обзор е с около 20 на сто по-евтина, отколкото тази на север, отчитат строителни предприемачи и посредници в търговията с недвижими имоти.
Една от основните причини е свръхпредлагането на подобен тип имоти, особено около най-големия морски курорт Слънчев бряг. Според единия от собствениците на строителна фирма „Диневи и ко“ Динко Динев първите симптоми са налице, защото вече има имоти в курорта Слънчев бряг, които се предлагат по 400-450 евро за кв.м, тоест на цени, близки до себестойността на строителния продукт. Голяма част от продавачите на недвижима собственост обаче все още не са се примирили с очаквания отлив в тази зона и продължават да отстояват високи офертни цени. Това до известна степен обяснява защо за новостроящите се ваканционни апартаменти в курорта Слънчев бряг все още се искат нива от 790-1000 евро за кв.м, а за подобен тип имоти в Созопол например цените варират около 560 евро за кв.м.
В средносрочен план има вероятност тази тенденция да се преобърне и собствеността на юг от Бургас да стане по-доходна, отколкото имотите в региона около Слънчев бряг и Несебър. Като цяло това се отнася за зоните, в които застрояването е по-умерено и балансирано. За разлика от зданията мастодонти (в това число комбинацията на големи хотели с жилищна част), придобили особена популярност в Слънчев бряг, на юг от Бургас се строи по-умерено, сградите са по-често нискоетажни и се залагат по-високи показатели за озеленяване. „Това е една от причините за пренасочване на интереса на инвеститорите на юг от Бургас“, коментира Борис Къдрев, управител на агенция за недвижими имоти „Омега реал“.
Въпреки свръхзастрояването, по протежение на Южното Черноморие продължават да се изграждат нови ваканционни комплекси от т.нар. затворен тип. След по-малко от година в Равда се очаква да бъде открит поредният туристически комплекс - Emerald Beach Resort & Apartments. Ново ваканционно селище - Санта Марина, предстои да бъде изградено на два километра северно от Созопол. Върху общо 37 300 кв.м се предвижда да бъдат разположени 28 вили и над 300 апартаменти и студиа.
(В следващия брой четете за пазара на недвижими имоти във Видин)

Ще се запази интересът към парцелите в близост до морето
Борис Къдрев, управител на агенция за недвижими имоти „Омега реал“, пред „Капитал“

Какво движи цените на ваканционните имоти по Южното Черноморие?
- Както за всички имоти и при ваканционните основният определящ фактор за формирането на цените на собствеността са търсенето и предлагането. В момента интерес към ваканционните имоти проявяват главно чужденци (основно англичани и ирландци) и българи, живеещи в чужбина.
Достигнат ли е таванът на цените вследствие на свръхпредлагане и каква ще е средната цена на апартаменти и парцели на 1 януари 2007 г.?
- За някои видове собственост ценовият таван е достигнат. Това се отнася най-вече за имотите, намиращи се в Слънчев бряг. В момента нивата в курорта варират около 650 - 900 евро/кв.м. Само за имотите, разположени на първа линия, все още се отстояват нива от 1500 - 1700 евро за кв.м.
Малко по-различно стои въпросът с парцелите. За част от терените може да се каже, че вече са достигнали пределни цени. Такъв например е случаят с парцелите, които се предлагат в западната зона на Слънчев бряг. Има обаче терени, които ще поскъпнат с 20-30%. Това ще са главно имоти, намиращи се на разстояние от 1-2 км от морето, както и големите терени от по 10-15 дка, които позволяват изграждане на нови ваканционни селища.
Ще се стигне ли до отлив на купувачи на ваканционни апартаменти заради продължаващото интензивно строителство по Черноморието?
- В районите, които са доста интензивно застроени, има отлив на купувачи на ваканционни имоти. От известно време вече се регистрира пренасочване на интереса на инвеститорите на юг от Бургас. Не случайно имотите в Созопол започват да държат по-високи ценови нива, отколкото тези в Слънчев бряг.
Според мен обаче отливът на купувачи, който се наблюдава в момента, е временен. До една-две години пазарът вероятно ще се стабилизира, а строителството няма да е толкова интензивно. Междувременно обаче очаквам интересът към имотите да се запази, а цените постепенно да се увеличат. По този начин цените по българското крайбрежие вероятно ще се изравнят с тези в Испания, тъй като в момента са около два пъти по-ниски.



Изненадан съм, че някои влагат парите си в социалистически жилищни блокове
Динко Динев, съсобственик на строителна компания

„Диневи и ко“, пред „Капитал“ Какво движи цените на ваканционните имоти по Южното Черноморие?
- През последната година на пазара на недвижимите имоти по българското Черноморие се наблюдава голямо разнообразие и драстични разлики в цените за кв.м. Основните фактори, които са определящи, са: търсенето, качеството и месторазположението на имотите. Очевидно е, че предлагането е доста голямо, както и разнообразието на видовете недвижими имоти. Голяма роля в развитието на този пазар, както и в определянето на цените на имотите, играе рекламата на България. От една страна, като туристическа дестинация и интерес за инвестиции. А от друга страна, като природа, климат, сравнително ниски цени, евтина поддръжка на имотите, ниски данъци, развиващ се туризъм, по-голяма сигурност в държавата като място за инвестиране, както и по-голяма сигурност в търговските банки. Това особено влияе върху пазара във Великобритания и Ирландия.
Достигнат ли е таванът на цените вследствие на свръхпредлагане и каква ще е средната цена на апартаменти и парцели на 1 януари 2007 г.?
- Въпросът не е еднозначен! За по-голямата част от имотите, които се предлагат на пазара, според мен таванът е достигнат, а може би и надхвърлен. За мен е изненада, че има клиенти, които влагат парите си в комплекси, които по вид, качество и предлагани услуги за обслужване по-скоро приличат на социалистически жилищни блокове, отколкото на модерно жилищно строителство. Една част от имотите, които се намират на „топ“ места - в непосредствена близост до морето, с изградена инфраструктура, зелени площи и ниска етажност, ще продължат да качват цените си и могат да достигнат до 2000 евро за кв.м. За някои отделни имоти цената може да е и още по-висока.
Ще се стигне ли до отлив на купувачи на ваканционни апартаменти заради продължаващото интензивно строителство по Черноморието?
- Отлив ще има, и то основно поради това, че предлагането започва да надхвърля търсенето. Вече се забелязват първите симптоми, за което говорят и цените на някои имоти в Слънчев бряг например, предлагани за 400-450 евро за кв.м, което е цена, близка до себестойността. В този ред на мисли мога да споделя някои неща, които ме тревожат: предприемачи станаха много случайни инвеститори, които нямат необходимия опит в строителния бизнес. В стремежа за бърза печалба се нарушават основни норми на строителство и се прекрачва границата на оптимално застрояване - увеличена етажност, липса на озеленяване, липса на изглед, липса на инфраструктура, пренаселеност и т.н. Желанието за бърза печалба кара инвеститорите да завършват обектите за твърде кратки срокове и неспазване на технологичните процеси, което неминуемо води до твърде лошо качество на изпълнение.
Според мен скоро ще се стигне и до фалити сред предприемачите, които инвестират в имоти по Черноморието. И ще ви кажа защо: просто заради липсата на професионализъм и опит. Забелязва се, че колкото един инвеститор е по-далеч от бизнеса, толкова по-големи проекти разработва. Това, че инвеститорът не е познат на пазара, води до трудности при осъществяването на продажбите, което затруднява финансирането - занижена преценка за очакваните разходи, твърде завишени очаквания за бързи продажби и големи приходи. Надявайки се на бързи печалби, се инвестират в нови проекти приходите, необходими за изграждането на току-що започнат обект. Какво от това, че са продадени няколкостотин апартамента по Черноморието, при положение че в момента се изграждат няколко хиляди.



Докъде стигнаха цените по Южното Черноморие

Триетажна къща в Обзор, строена преди 5 години. Застроена площ от 121 кв.м и двор от 500 кв.м. Цена: 135 000 евро
Къща в Равда, на 50 метра от плажа. Застроена площ от 220 кв.м, градина, гараж. Цена: 147 000 евро
Къща във вилна зона Кошарица (недалеч от Слънчев бряг). Застроена площ от 170 кв.м и двор от 600 кв.м. Цена: 105 000 евро

Четириетажна къща в Черноморец. Застроена площ от 350 кв.м. Цена: 155 000 евро
Двустаен апартамент в Ахелой, в новостроящ се комплекс на брега на морето, с площ от 74 кв.м. Разполага с басейн, паркоместа, магазини, целогодишна охрана. Цена: 66 554 евро
Двустаен апартамент в Слънчев бряг, с площ от 59 кв.м. Комплексът разполага с басейн, зелени площи, детска площадка, целогодишна охрана. Цена: 53 712 евро
Двустаен апартамент в Созопол, с площ от 78 кв.м. В новопостроен комплекс в местност Буджака. Довършване - до ключ. Цена: 43 600 евро
Терен до Несебър, на 50-100 метра от морето, площ от 1458 кв.м. Цена: 145 435
Парцел в местността Буджака, Созопол, с площ от 440 кв.м. Цена: 68 200 евро

петък, май 27, 2005

Братя Диневи влагат 100 млн. лв. във вилни селища

Бургаските строителни предприемачи братя Диневи ще вложат около 100 млн. лв. в изграждането на нови вилни селища, които ще бъдат открити през 2005 г., съобщи сайтът burgasinfo.bg. Предвижда се до края на годината да бъдат завършени 6 вилни селища, две от които в София и Пампорово с обща застроена площ близо 75 хил. кв. м. В събота предстои и откриването на първия комплекс на строителните предприемачи в курорта "Слънчев бряг" ­ "Колизеум 2". 7-етажната сграда е разположена върху площ от 4 218 кв. м и се намира на първа линия до брега, непосредствено до бар "Вариете". Първият етаж е изграден като търговски център с 11 магазина, басейн, ресторант, нощен бар, анимационна зала и охраняем паркинг. Жилищната част включва 60 апартамента с квадратура от 66 до 97 кв.м., като всички са оборудвани с климатик. Най-мащабният проект на двамата предприемачи е комплекс "Диамант" в Свети Влас, който ще отвори врати на 1 август. През декември те ще открият и първото си вилно селище в София ­ "Манастира".

http://www.monitor.bg/
Брой: 2223, Петък, 27 Май 2005

четвъртък, май 26, 2005

Собственици на парцели започват сами да строят

В-к „Монитор” 26.5.2005 г.

Собственици на неатрактивни терени вече предпочитат сами да инвестират в застрояването им, като изграждат малки жилищни кооперации и еднофамилни къщи за собствени нужди. Това съобщи секретарят на Националната строителна федерация инж. Георги Григоров. Той обясни, че тази тенденция се наблюдава от края на миналата година, но трайно се налага на пазара. Подобна схема е изгодна при малки парцели с много собственици или с допустимо нискоетажно застрояване. Ако ги предложат на строителна фирма, притежателите им ще получат малка част от новата сграда като обезщетение или нищожни пари и затова предпочитат сами да инвестират в строителството и да наемат фирма само като изпълнител, обясни инж. Григоров. За целта се тегли ипотечен заем, а теренът или друг имот се залагат като обезщетение. По този начин строителството излиза по-евтино, тъй като изчислява по себестойност, а не по пазарни цени. Подобна схема на финансиране действително е изгодна, но е възможна само ако собствениците имат първоначални средства и втори имот на разположение, който да ипотекират пред банката, коментира Младен Митев от агенция "Явлена".Близо два пъти повече разрешителни за строеж на жилищни сгради са издадени през първите три месеца на тази година спрямо миналата, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Според тях до края на март в страната са издадени разрешителни за изграждане на 1450 жилищни сгради, които включват 5973 жилища с разгърната застроена площ от 793 533 кв. метра. Около половината от тях са съсредоточени в София и в двата големи града по морето - Варна и Бургас. Според собственика на строителна фирма "Фина 5" Филчо Филчев бумът в жилищното строителство в София продължава по инерция от миналата година. Много хора, които се занимават с друг бизнес, навлязоха в строителството привлечени от слуховете за 100% печалби, коментира той. Предприемачите обаче се опасяват, че това ще доведе до пренасищане на пазара и до по-трудна реализация на завършените жилища.

Продават „Замъка Хранков” за 6,5 милиона евро

В-к „монитор” 26.5.2005 г.

Продажбата на активите на дружество "Хотелска верига Хранков" АД ще бъде обсъдена на общото събрание на акционерите на 28 юни, съобщи сайтът Investor.bg. Предложението е включено като точка в дневния ред на събранието. Основният акционер Пламен Хранков съобщи, че в момента в активите на дружеството влиза само хотел "Замъка Хранков" и евентуалната цена за продажбата му ще бъде около 6-6,5 млн. евро. Още в началото на миналата година хотелът бе обявен за продажба, като исканата цена бе около 8 млн. евро, но не се стигна до сделка. Тогава за 3,5 млн. евро се продаваше и четиризвездният "Хавай Хранков", който се намира до "Замъка Хранков", но не е в активите на "Хотелска верига Хранков" АД. Според Пламен Хранков има вариант да не се стигне до продажба на "Замъка Хранков", ако до десетина дни успешно приключат преговорите с италианска мениджърска агенция, която да управлява него и "Хавай Хранков" за срок от 20 години. В последните няколко години бяха открити много висококатегорийни градски хотели в София и заетостта на "Замъка" падна до около 30-40% годишно, което налага промени в мениджмънта, добави той. Пламен Хранков притежава 66% от капитала на дружеството, а останалите акции са собственост на повече от 6000 акционери - физически лица. Още през 1994 г. за построяването на хотел "Замъка Хранков" бяха набрани 375 млн. стари лева чрез две емисии акции. След раздаване на безплатни акции капиталът на дружеството беше увеличен до 1,424 млн. лв. През 1999 г. акциите бяха преобразувани в безналични с идеята да се търгуват на фондовата борса, но това не стана.

Въвежда се електронен регистър в Русе

В-к „Монитор” 26.5.2005 г

Започва изпълнение на пилотния проект "Интегриране на електронни регистри и бази данни с приоритет - регистъра на актовете за държавна собственост", съобщи информационната служба на русенската областна администрация. Проектът е част от партньорството между Република България и независимата провинция Бавария в областта на електронната администрация в рамките на Постоянната комисия България - Бавария. Чрез проекта в Русе ще се приложи най-добрата европейска практика за осъществяване на публични електронни услуги, свързани с управлението на земя и недвижима собственост. Предвижданият дигитален пространствен кадастър на област Русе ще представлява електронна система, с чиято помощ непрекъснато се запаметяват и оценяват важни териториални мероприятия и планировъчни решения. Тя ще служи за точен и възможно най-актуален поглед върху моментното състояние на земеползването и площоразпределението. Проектът има за цел да бъдат интегрирани регистърът на актовете за държавна собственост със съществуващите и разработвани регистри в областта, усъвършенстване и разширяване на електронните услуги чрез адаптиране на системата за електронна обработка на данни. Един от главните проблеми, възпиращи чуждите инвеститори да купуват недвижими имоти у нас, е липсата на единен регистър на недвижимостите в нашата страна. Преди няколко години от Световната банка бяха отпуснати средства за електронен имотен регистър, но реализацията на проекта ще се проточи десетина години, казват специалисти.

сряда, май 25, 2005

Комисионни оскъпяват заемите повече и от лихвите

В-к „Стандарт” 25.5.2005 г.

Скритите такси и комисиони най-често са причина за оскъпяване над очакваното на кредитите за граждани. Банките не ги обявяват открито. Например - такса за разглеждане на документи. В някои банки тя е разделена на две - за първоначално и за окончателно одобрение. Обикновено сумата е фиксирана на 40-50 лв. Има и изключения като например "заявка за кредит и анализ на обезпечението", за което един трезор иска 100 евро.

От първоначалната формулировка от сайта на банката не става ясно какво точно означава това и защо е толкова скъпо. Друго утежнение е "такса за управление и обработка на кредита". Тя е еднократна и е обикновено 1,5-2,5 процента от цялата сума. Или пък "такса за ангажимент - 1%". Също не е ясно какво точно включва, след като клиентът вече е платил за проучване и разрешение, за оценка на обезпечението, за управление и пр. Все едно в магазина да ви вземат такса за ангажимента да ви продадат харесаните обувки, след като вече сте си платили означената на етикета цена.

Един от големите български трезори пък посочва такса "годишно - платима мес. - 0,5% в/у остатъка". Иди, че разбери кое е годишно и кое - месечно, и най-важното - с колко се оскъпява заемът! Някои трезори вземат и такса "ипотека", след като цялата процедура по ипотекирането на имота минава през нотариус. И обратно - след като си изплатиш кредита, трябва пак да платиш около 30 лв., за да ти отпише банката ипотеката. Въпреки че би трябвало това да е нейна грижа, и то безплатна. Срещу мъгляви формулировки, много често с припокриващо се съдържание, банките маскират оскъпяването на една услуга. Посочените дотук примери са произволно взети, и то съвсем "на първо четене". Ако наистина се задълбочим в предлаганите условия, колко ли въпросителни биха възникнали... Преди да седнем и да изчислим колко трябва да върнем на банката за кредита, който искаме от нея - независимо за жилище или потребителски, трябва да сме наясно за какво тя ще иска да платим. Нека да сметнем колко всъщност става лихвата, или оскъпяването на заема, заробващ ни за 20-25 години. Да кажем, че ефективната средна лихва е 9%. Искаме ипотечен кредит от 50 000 лв. (като за гарсониера в "Люлин") за 15 години. Той се оскъпява със следните такси: 1. За разглеждане на искането за кредит - 80 лв. (0,16%). 2. За предварителна оценка на доходите ни - 85 лв. (0,17%). 3. За оценка на обезпечението (0,3%). 4. За оценка на жилището, което всъщност е обезпечението (0,25%). 5. Още 1% за ангажимент, плюс 70 лв. годишно за управление на кредита - което прави 2,1% без натрупването.

Дотук станаха почти 4% отгоре. Това означава, че не 9, а 13% е действителната лихва по въпросния заем. Прибавяме и таксата, която се плаща на нотариуса. Тя е за проучване на тежести на ипотеката и изповядване на сделката, а сумата е няколко пъти по-висока от банковите разноски. Така излиза, че разноските удвояват ефективната лихва. Това обаче не се споменава изобщо от банките, напротив. Каква ще е всяка следваща такса, научавате едва след като вече сте платили предишната. За отказване и дума не може да става, защото губите всички вече вложени пари. Така, ако решите да смените трезора, ще трябва да започнете цялото упражнение отначало.

Имотите ще имат 17-цифров ЕГН

Новата система за вписване на недвижимите имоти в България ще гарантира по-голяма сигурност при сделките, защото ще има паспорт с данните на имота, а не само на собственика. Така смята председателят на Районния съд в Балчик - единствения засега град, в който започна успешното изграждане на модерния имотен регистър.
В системата всеки недвижим имот има 17-цифров идентификационен номер, който е неговият ЕГН, и своя партида, която съдържа пет пъти повече данни, отколкото са те при сегашния начин на вписване. В партидата ще фигурират задължително освен вида, адреса, границите на имота и данните на собственика също и информацията за вещни права, ипотеки, възбрани, обезпечения и други заедно с номерата и датите на издаването им.
Регистърът ще бъде публичен, но ползването му е със заплащане. Партидата ще се пази 100 години.
Приложният софтуер за създаването на имотните партиди е разработен от Агенцията по вписванията към министъра на правосъдието и беше демонстриран в Балчик.
Новата система е пряко свързана с кадастралните планове и може да започне само в районите, където са готови кадастралните карти, обясни изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Светлозар Тонев. Подготвя се въвеждането на нови имотни регистри в Самоков, Сливен, Шумен. Бавят се обаче кадастралните планове, които се изготвят от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, обясниха от агенцията.
Предвижда се в бъдеще да се детайлизират при вписването в регистъра не само сградите, но и части от тях, например да имат свои идентификационни номера и апартаментите.
Сега нотариусите се затрудняват да определят етажната собственост и това създава опасност от грешки или измами.
За създаването на кадастъра и имотния регистър България сключи през 2000 г. споразумение със Световната банка за държавно гарантиран заем от 30 млн. долара.
В момента тече тръжна процедура за създаването на кадастралните планове. Усвояването на средствата по заема обаче е неравномерно и незадоволително, е видно от справка на Министерството на правосъдието. За 2002 г. са усвоени само 2% от парите, за 2003 - 3%, за 2004 г. ръстът е по-забележим - 21%.

http://www.dnevnik.bg/show/Default.asp?storyid=158191&rubrid=51

понеделник, май 23, 2005

Нотариуси ще проверяват имоти по Интернет

В-к „Новинар” 23.5.2005 г.

От юни нотариусите ще могат да проверяват състоянието на всеки имот в столицата и данните за собственика му по Интернет, съобщи вчера правосъдният министър Антон Станков. Тогава ще заработи справочната система на правосъдното министерство, която ще обедини данните за имотите в България. Справката ще струва 1 лев. В момента проверката за тежести върху имотите се прави само в сградата на бившия нотариат и отнема много време. Пускането на данните в Интернет ще предотврати повторната продажба на имоти, както и сделките с ипотекирани апартаменти и къщи.

Всички имоти в България ще бъдат описани в единен регистър, който ще е в електронен вид, съобщи Станков, който вчера представи проекта за въвеждане на електронните паспортни данни на имотите, които са част от справочната система.

Досието на всеки имот ще съдържа данни за вида и собствениците му, сключените за него договори за наеми, наложени ипотеки и възбрани. Имотите ще имат и уникален имотен идентификатор от 17 цифри. Досиетата се пазят 100 години след изчезването на имота. Очаква се системата да бъде въведена в цялата страна за 15 години.

В момента тя работи в община Балчик. До края на 2005 г. обаче тя ще бъде въведена и в още 10 районни съдилища в страната. Въвеждането й ще улесни сделките с имоти, обясниха експерти от Агенцията по вписванията.

Жилищата са едни от най-сигурните инвестиции в България, тъй като цените им непрекъснато ще растат, особено след 2007 г., съобщиха междувременно представители на агенции за недвижими имоти на изложението "Имоти Експо", което бе открито вчера в София. Много хора, които разполагат със свободни пари, вече предпочитат вместо да ги влагат във фондове или ценни книжа, да си купят имоти, които да им носят доход.

Последният хит на пазара на недвижими имоти са апартаменти в новопостроени ваканционни селища край морето, които купувачът може да ползва няколко седмици през лятото, а в края на всяка година да си получава обратно по 7% от покупната цена. През това време компанията-продавач управлява имота и осигурява наематели, които да го ползват във времето, когато собственикът му не е там.

петък, май 20, 2005

Очаква се засилено предлагане на жилища

В-к „Монитор” 20.5.2005 г.

Предлагането на недвижими имоти ще нараства през следващите години, прогнозираха брокери вчера. Причините са основно две ¬ най-заможните българи вече разполагат с апартаменти, а новото строителство през последните години бележи своеобразен бум, обобщиха специалистите.

Според тях тенденцията да се купува на всяка цена е спряла и вече има известно задържане на продажбите в някои сектори. Днес покупки правят зараждащата се средна класа, българите от чужбина, чужди инвеститори с интерес към промишлени и административни офиси.

Според агенциите за недвижима собственост пазарът все още е неясен и силно сегментиран, като всеки регион има специфика в търсенето и предлагането. Ако за София 450-550 евро на кв. м за ново строителство стават мечта, то в Пазарджик това е цената на предлаганите жилища в центъра, посочи шефът на "Адрес недвижими имоти" Христо Илиев. На голямо търсене на имоти се радват основно най-северните части на Черноморието, Южното крайбрежие и планинските курорти.

понеделник, май 16, 2005

Да охладим треската за недвижимост

В-к „сега” 16.5.2005 г.

Имоти на пожар - един истински американизъм, но колко подходящ. Цените на имотите в България са толкова горещи, че малко българи могат да ги пипнат. Това не притеснява повечето хора, дори ги прави по-богати предвид сравнително големия процент на българите, собственици на имоти. Но могат ли лесно да продадат, ще растат ли цените непрекъснато?

Да бъдем точни, пазарите за недвижима собственост са на преден план почти навсякъде, където поредицата от години на икономически възход и оптимизъм са довели до растеж. На много места в САЩ и Великобритания цените през последното десетилетие са се утроили. Много инвеститори твърдят, че динамиката на самия пазар е променена. Приличат на гласовете отпреди пет години за Интернетната Икономика. Джим Роджърс в последната си книга Hot Commodities споделя, че всеки път, кoгато чуе някой да споменава, че инвестирането се е променило фундаментално, си събира багажа и бяга надалече. По време на еуфорията на Американския пазар, в края на 20-те години на миналия век, легендарният инвеститор и съветник на президенти, Бернард Барух, спрял да си лъсне обувките и обущарят започнал да му дава съвети в кои акции да инвестира. Доволен, че обувките му са придобили желания блясък, господин Барух се прибрал в офиса и продал всичко. Не след дълго почнала Голямата депресия.Имах моя Барух момент в село Крапец, на север от Варна, където местна продавачка, превърнала се в брокер, със заговорнически тон ми обясняваше как зeмята била все още на безценица. Трябва да си призная, че в началото и аз бях обзет от възбудата, че съм на прага на нещо голямо. На връщане обаче, криволичайки между дупки със застрашителни размери, заплашващи да ни погълнат со все малкото Рено, ми беше трудно да си представя как червенобузи англичани и шотландци почват да завладяват този роден край. Не ме разбирайте погрешно; все още си удрям главата в стената, че преди три години купих един апартамент в София, а не пет. Но по същата логика би трябвало да се обеся, задето не съм купил акции на Yahoo преди три години, когато бяха паднали до почти $4 долара на акция, а сега струват $35! Много по-умни хора от мен са се отказали да целят момента, кога някой пазар ще се качи или ще падне, а разглеждат фундаменталните предпоставки за вдигането или падането му.

Енергията на пазарите на недвижимо имущество у нас би трябвало фундаментално да се зарежда от няколко сили: 1) повдигане нивото на реалните доходи; 2) нови и достъпни кредитни продукти; 3) българи в чужбина или чужденци, които искат да живеят или да идват на ваканция у нас; 4) количество имущество на пазара. В тази група не искам да изпускам инвеститорите. Тази категория може да се раздели на наемодатели и спекуланти.

Пазарът днес просто не може да възнагради достатъчно наемодателите поради много ниските наеми, които дават възвращаемост по-ниска от 5%, горе-долу компенсираща нивото на инфлация. Всяко увеличение би било свързано с увеличение на доходите, което споменахме. Спекулантите наистина подхранват пазара днес, но ако на края няма покупател те не го променят фундаментално в по-далечно бъдеще.

Та доколко може нарастването на доходите на самите българи да доведе до покачване на цените на имотите? В последните 5 години цените на имотите са се увеличили с над 100%, а заплатите с около 50%. Средната заплата в България днес е малко повече от 150 евро, в зависимост от това кого попиташ. Малко хора биха спорили, че общото нарастване на цените на най-необходимите продукти е поне в крак с нарастването на заплатите. От тази гледна точка средният българин реално продължава да е неспособен да пести и това едва ли ще се промени в близко или дори в по-далечно бъдеще.Не очаквам и останалите сили да повлияят забележимо. Теорията за ефективните пазари твърди, че повечето що годе ликвидни пазари отразяват обществената информация и отделни инвеститори, средно аритметично, не могат да получат повече отколкото други. В едно отношение тази теория работи перфектно. Фактът, че България ще стане членка на Европейската Общност по-вероятно вече е отразен в цените на имотите и бомбастичното повдигане едва ли ще продължи. А спекулативните подскоци на пазара могат да доведат до моментни прегаряния.

Разстреляха бос на недвижими имоти

Поредното показно убийство разтърси столичани. За първи път обаче куршумите бяха предназначени за юпи, което работи на финансовите пазари. 28-годишният Константин Дишлиев бе убит с 10 куршума в главата и тялото на ул. "11 август" малко след 23 ч в събота. Бизнесменът излизал от заведение и отивал към колата си, когато в гръб го издебнал неизвестен килър. Убиецът стрелял по Дишлиев и след това необезпокояван се качил в луксозен сив автомобил, с който изчезнал в неизвестна посока. Свидетели на покушението станали столичани, живеещи в близките до ресторанта кооперации. Убиецът бе висок около 1,70 м, носеше черни дрехи и шапка "идиотка", разказали свидетелите пред полицията.

Константин Дишлиев бе управител на една от първите в България фирми за кредитиране извън банковия сектор. PFU (Прайвът Файнънс Юниън АД) е създадена през 2003 г. в София. Тя е основно с чуждестранно участие. Фирмата е част от групата на "ЮРАМ Банк" - Австрия, която е една от водещите инвестиционни банки в Европа, става ясно от профила на PFU в интернет. Дружеството нашумя с отпусканите кредити за недвижими имоти само срещу лична карта при много ниски лихви и без изискване за доходи. Постепенно то разшири дейността си и започна да продава жилища и автомобили на лизинг, както и да финансира големи бизнес проекти в недвижимите имоти. Към края на 2004 г. кредитният портфейл на фирмата е близо 18 млн. лева. Според плановете на дружеството до края на 2005 г. размерът на активите ще достигне 50 млн. лева.

http://www.standartnews.com/

Испания дава евтини заеми на българи

Кредит с лихва 3,5% за покупка на жилище в България започват да дават испански банки на гастарбайтерите ни. Вече е подписано споразумение с банката на Сеговия, съобщи председателят на българската общност там Георги Георгиев. Срещу 3,5% лихва, която с течение на времето дори намалява, банката отпуска 20% от стойността на жилището. Останалите 80% ще се отпускат от голяма българска банка (Булбанк). Тези кредити са само за българите в Сеговия, очаква се обаче до дни да бъде подписан договор с банката "Кайша" в Каталуния, която е с национално покритие, съобщи посланикът ни в Мадрид Василий Такев. Асоциацията на българите в Мадрид "Балкан" преговаря банката да отпуска 100% от цената на жилището в България. Лихвата все още не е договорена, но българи, работещи във финансовата сфера в Испания, твърдят, че тя едва ли ще надхвърля 4%. Уреждаме тези кредити, за да може гастарбайтерите да си купят жилища у нас и да се върнат в родината, коментира посланик Такев пред българската общност в Сеговия. В града живеят 5000 души, от които близо 3000 са легални и могат да получат кредити. Още 4000 българи населяват околните села. Това е областта в Испания, където има най-компактната българска общност. В събота българите посрещнаха с хляб и сол министъра на труда и социалната политика Христина Христова. Стотици от нас искат да се върнат, твърдяха имигрантите пред министъра. В древния туристически град на 100 км от Мадрид живеят главно плевенчани. Заплатите им са между 700 и 1200 евро.

http://www.standartnews.com/

FIABCI България с нов председател

Собственикът на агенция "Имоти" ООД Валентин Съйков бе избран за председател на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI за България на общо събрание в петък.Той смени на поста досегашния председател на федерация у нас и управител на АДИС Деян Кавръков. Кавръков остава почетен председател на FIABCI България заради заслугите си за създаването на българския клон на организацията и ръководството му.Управителният съвет на FIABCI България се разширява от трима на петима души, като в него освен Валентин Съйков влизат и шефът на "Явлена" Страхил Иванов, на "Аристо" Тихомир Цаков, на варненската "Планекс" Пламен Андреев и Антония Вирт от обединени агенции "Столица".В момента във FIABCI България членуват 26 агенции за имоти. Федерацията е създадена преди 52 година и има членове в над 57 страни. В момента тя обединява над 1,5 млн. брокери на недвижими имоти по цял свят.

http://www.monitor.bg/bussiness/article?sid=&aid=40157&eid=357

Сделки за над 20 млн. евро очакват на “Имоти Експо”

Сделки за над 20 млн. евро се очаква да бъдат договорени на тазгодишното издание на търговското изложение за недвижими имоти "Имоти Експо". Това прогнозира консултантът на изложението и управител на АДИС ООД Деян Кавръков. Тази година на изложението се предлагат имоти на двойно по-голяма стойност спрямо миналата, изложението е на двойно по-голяма площ и участват повече фирми. Това дава основание да се очаква, че и договорените сделки ще са на двойно по-голяма стойност, обясни Кавръков."Имоти Експо" ще се проведе между 20 и 22 май в столичния Интер Експо център, където се състоя и първото му издание през септември миналата година. Очаква се сега на него да бъдат представени около 250 проекта на обща стойност над 1 млрд. евро, а експозицията ще се разположи на площ от над 4000 кв. метра.Според Деян Кавръков тази година на "Имоти Експо" се очаква засилено предлагане на бизнес имоти - търговски площи, проекти за Мол центрове, логистични бази, индустриални сгради и терени. Това ще е и най-съществената разлика спрямо миналата година, когато преобладаваха жилищните обекти и имотите във ваканционни селища.Като цяло най-бурно развитие на имотния пазар през следващата година и половина ще отбележат търговията с търговски площи и дейността на дружествата със специална инвестиционна цел, прогнозира специалистът. Според него пазарът на недвижими имоти у нас вече навлиза в зрялата си форма на интензивна конкуренция, което е от полза за потрелителите.Нараства предлагането на офис сгради, търговски обекти и проекти за логистични центрове и това ще е следващият бум на пазара на надвижими имоти, прогнозира и Валери Вълчев, изпълнителен директор на "Фортън Интернешънъл" - специализираната агенция за бизнес имоти на "Адрес груп".Констатира се и сериозно навлизане на пазара и на инвестиционни фондове, както и на чуждите брокерски агенции или такива със смесено участие.

http://www.monitor.bg/bussiness/article?sid=&aid=40127&eid=357

От 9 до 270 €/ кв.м парцелите близо до минерален извор

Понеделник, 16 Май 2005


От 9 до 270 евро/кв. м са средните офертни цени на парцелите в регулация в селищата с минерални извори в България, коментират брокери от агенциите за недвижими имоти.Има ясна тенденцията е към нарастване, казват те. Тя е свързана с повишеното търсене на недвижими имоти в селищата, където има минерални извори. Причината се крие в добрите перспективи за развитие на балнеотуризма в България, казват специалисти от отрасъла. Тя е свързана с повишеното търсене на недвижими имоти в селищата, където има минерални извори. Причината се крие в добрите перспективи за развитие на балнеотуризма в България, казват специалисти от отрасъла.По данни на сайт IMOT.BG, най-голямо предлагане на къщи и парцели за продажба има във Велинград. На пазара са обявени за продан 22 къщи на средна офертна цена от 220 евро/кв. м. Най-високата оферта е за къща от 260 кв. м, за която се искат 100 хил. евро. Най-евтиното предложение - 30 хил. евро е за сграда от 120 кв. м. В курортния град се предлагат няколко парцела в регулация, които могат да бъдат застрояване. Най-евтиният е с площ от 460 кв. м и цена от 7 500 евро. Най-скъпо излиза теренът от 725 кв. м, за който продавачите му искат 40 хил. евро, над 55 евро/кв. м.В най-големия балнеоложки център в Благоевградска област, гр. Сандански се продават 6 къщи на средна цена от 623 евро/кв. м. Най-изгодната оферта е за къща от 300 кв. м, имаща офертна цена от 100 хил. евро. Най-високото предложение е за къща от 160 кв. м, за която се искат 150 хил. евро. В града се предлагат предимно големи парцели в регулация, като цените ми варират от 15 хил. до 416,5 хил. евро. Заради големите площи и средната офертна цена не е висока, около 31 евро/кв. м.В друг известен курортен град с минерални извори, Хисаря, също има немалко предлагане на недвижими имоти. Оферирани са 17 къщи на средна цена от 208 евро/кв. м. Най-малко пари - 4,5 хил. евро се искат за малка къща от 42 кв. м. Най-скъпата оферта на единица площ е за дом от 90 кв. м, имащ офертна цена от 46 хил. кв. м. Като абсолютна стойност висока е цената на къща от 270 кв. м, като цената й е 105 хил. евро. В Хисаря се предлагат за продажба и 20 парцела в регулация. Площите им варират от 290 кв. м до 8,9 дка, като средната офертна цена 43 евро/кв. м. Най-скъпият терен е с площ от 170 кв. м и за него собствениците му искат 46 хил. евро, което е над 270 евро/кв. м. Най-евтино излиза парцел от 2500 кв. м, който е предложен за продажба на цена от 55 хил. евро, т.е. по 22 евро/кв. м. Повече от половината от терените, оферирани за продажба в балнеокурорта са с площ над 2,5 дка, като най-големият е - 8,9 дка.Във Вършец за продажба се предлагат 6 къщи на средна цена от 114 евро/кв. м. Най-ниско за 21 хил. евро, се оферира къща от 200 кв. м. Най-висока цена от 160 хил. евро се иска за къща от 700 кв. м. Пазарът на регулирани терени в курорта е слаб. Предлага се само един парцел от 8 дка, като офертната му цена е 88 хил. евро. В курорта Вонеща вода, на юг от Велико Търново се продават 4 къщи на средна цена от 343 евро за кв. м. Най-ниската цена 38 хил. евро е за къща от 100 кв. м. Най-къпо се предлага къща от 110 кв. м, като за нея собствениците й искат 73 хил. евро.В с. Добринище, което е близо до най-големия български зимен курорт - Банско, се продават няколко парцела. Средната им офертна цена е 69 евро/кв. м. Квадратурата им варира от 400 кв. м до 10 дка, а цените - от 26 хил. до 832 хил. евро. В селото се продава само една къща от 354 кв. м и за нея се искат 80 хил. евро.От големите балнеоцентрове в Кюстендил пазарът на имоти е най-слаб. Продават се само 3 къщи на средна цена от 286 евро/кв.м. Повечето парцели, изкарани на пазара са с площ над 3 дка и средната им офертна цена е 29 евро/кв. м.

сряда, май 11, 2005

Най-скъпата панелка във Варна струва 876 евро/кв. м, в Пловдив цената е 541 евро/кв. м

Над 1,6 пъти е по-висока средната офертна цена на най-скъпата панелка във Варна, в сравнение с Пловдив, показва статистиката. В морската столица за най-масовите у нас апартаменти искат най-много 876 евро/кв. м, а под тепетата - не повече от 541 евро/кв. м. Във Варна най-скъпите панелни апартаменти са гарсониерите в престижния кв. "Чайка". В Пловдив най-високите са средни офертни цени за този тип едностайни жилища са в кв. "Въстанически".Най-новите панелки в морската столица се намират около стадион "Черно море" и завод "Дружба". В кв. "Левски" и "Цветен" са най-старите, които са строени около 1970 г. и са с изчерпан ресурс. Във Варна най-много панелни жилища се търсят в най-евтиния кв. "Владиславово", твърдят брокери. Причината, че купувачите са уморени от лудото увеличение на цените, което беше наблюдавано до края на миналата година, твърдят те. Според тях в момента се наблюдава известно задържане на ценовите нива и рано или късно ще започне процес на поевтиняване на панелните жилища в морската столица.Във Варна има дефицит на панелни гарсониери, споделят брокери. Повечето от едностайните панелки се предлагат в кварталите "Владиславово", "Възраждане" и "Младост", съответно 16, 13 и 11 и средни офертни цени - 498, 594 и 657 евро/кв. м. Най-скъпи са едностайните в "Чайка", където собствениците искат средно по 876 евро/кв. м. В останалите зони на града предлагането на този тип жилища е символично.Най-много се оферират за продажба двустайни панелки, уточняват варненски брокери. Лидер в предлагането е кв. "Левски" с 23 предложения на средна цена от 616 евро/кв. м, като по скъпотия той се нарежда на второ място след "Чайка", където искат по 714 евро/кв. м. Голямо предлагане на двустайни панелки има и във "Възраждане", "Младост" и "Чайка".В момента няма предлагане на панелни тристайни в престижния "Чайка". При това положение най-високо се оферират този тип жилища в района около Окръжна болница - по 689 евро/кв. м. На пазара на панелните жилища в Пловдив предлагането в различните сегменти е равномерно. Най-много се оферират за продажба тристайни апартаменти. Броят на оферираните гарсониери и двустайни е еднакъв. Според брокери, най-търсени са жилищата, разположени в началото на комплексите, които са по-близо до центъра и имат удобни комуникации.Най-евтините панелки под тепетата се оферират за продажба в кв. "Изгрев". За едностаен там искат по 253 евро/кв. м, за двустаен - 262 евро/кв. м и за тристаен - 218 евро/кв. м. Причината за ниските офертни цени е близостта на квартала до печално известното "Столипиново".Най-много едностайни се предлагат в жк "Тракия", като средните офертни цени на най-търсените жилища в най-големия пловдивски панелен комплекс е 440 евро/кв. м. Голямо предлагане има и в кв. "Въстанически", но там офертите са доста по-високи - 541 евро/кв. м. Най-малко едностайни се предлагат за продажба в широкия център и "Кършияка", съответно 1 и 4, като собствениците им искат по 440 и 369 евро/кв. м.Под тепетата по-логични ценови нива се наблюдават на пазара на двустайните панелки. Най-скъпо се предлагат за продажба, тези разположени в центъра и в кв. "Кършияка", съответно 450 и 465 евро/кв. м. Най-много двустайни се оферират в кв "Тракия" и кв. "Въстанически", като цените са близки, съответно 404 и 396 евро/кв. м.При тристайните панелни жилища лидер в цените отново е кв "Кършияка" - 413 евро/кв. м, но броят на офертите е много малък, само 8. В кв. "Тракия" и "Въстанически", където се предлагат за продажба близо две трети от този тип апартаменти в Пловдив, средните офертни цени са еднакви - по 371 евро/кв. м.

неделя, май 08, 2005

Какви заеми за имоти се предлагат

Какви заеми за имоти се предлагат

Банка ДСК
отпуска ипотечни кредити при лихва от 6.50% за евро и левове за първата година от кредита и съответно 9.40% и 11.75 за следващите години да окончателното погасяване на задължението
...

Обединена българска банка
отпуска ипотечни кредити в левове и евро при лихва от 6.5% за първата година. Годишната лихва за останалия период е съответно 10.25% за кредити в левове и 9.25% в евро
...

Пощенска банка
От началото на април Пощенска банка предлага на пазара жилищен кредит с лихва от 5.75% в евро и 6.3% в левове
...

Първа инвестиционна банка
предлага ипотечен кредит за недвижими имоти в размер до 100 000 евро и максимален срок до 20 години. Банката финансира до 90% от пазарната оценка на имота
...

Райфайзенбанк
отпуска ипотечни кредити в левове и евро с годишна лихва от 5.8% за първата година от срока на кредита и 8.5% до 10.9% лихва през останалите години
...

Хебросбанк
предлага ипотечен кредит с годишна лихва от 6.95% за целия срок на кредита
...

Булбанк
отпуска ипотечни кредити с лихва от 6.67% за евро и левове, за първата година от кредита, и 8.69% за следващите години да окончателното погасяване на задължението
...

Юнионбанк
отпуска ипотечни кредити за закупуване на завършен до фаза груб строеж недвижим имот
...

ING Банк
Отпуска ипотечни кредити, чиято лихва е равна на основния лихвен процент на банката плюс надбавка от 6.8%
...

HVB Bank Biochim
отпуска кредит за покупка на готов недвижим имот за лични и семейни нужди и за рефинансиране на ипотечни кредити, отпуснати от други банки
...


http://www.capital.bg/p/2/?p=i07