понеделник, октомври 18, 2004

В Англия и Франция купуват като луди

Цените на имотите в Западна Европа също се повишават през последната година. Особено ясно тази тенденция се откроява на Острова и във Франция. В Единбург например това доведе до масова продажба на жилища и имоти, която експерти сравняват с истинска паника. Това обаче автоматично означава, че цените скоро ще започнат да падат. И поради стремглавото увеличаване на предлагането също толкова стремителен ще бъде и спадът на цените. Според специалисти може да се очаква намаляване на стойностите на сделките с около 20 процента. Чужденци масово купуват имоти във Франция. Общата сума, инвестирана в недвижимости от чужденци през 2003 г., е 9,2 млрд. евро, обяви националната банка на Франция. За сравнение през 2000 г. чужденци са купили имоти във Франция за 3,6 млрд. евро.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_8.htm

12 съвета за успешна сделка

План от 12 стъпки към успешна инвестиция в Източна Европа предлага новоиздадена книга на Острова. Тя се нарича "Тайни на собствеността в Източна Европа" и описва детайлно особеностите и предимствата на купуване на недвижимо имущество в 8-те бивши соцстрани, влезли вече в ЕС.
12-те стъпки в плана са:

избор на адвокат

подбор на агент по недвижими имоти


правилна преценка на предлаганото - не се увличайте по нещо, което е твърде хубаво, за да е истина

ясни инвестиционни цели

възможности за реконструкция на имота

потенциал за отдаване под наем на имота


проверка на имота преди покупка

проучване на данъчните усложнения при евентуална препродажба

избягвайте да сте първият, който купува в даден регион, селище или квартал

можете ли да финансирате сделката

възползвайте се от силата на кешовото плащане, за да договорите по-добра цена
използвайте финансиране, дори да имате парите в брой


ограничете валутния риск, нека кредитът и доходите ви да са в една валута


Книгата дава съвети и коя страна да се избере за инвестиция в имот в зависимост от предпочитанията на инвеститора. Предимствата и недостатъците са описани в отделни глави за всяка страна. Полша е представена като "спящия гигант", Естония - като "Хонконг на Източна Европа", Латвия - като "Перлата в Балтийската корона".

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_7.htm

Къщите в Източна Европа поскъпват 7 пъти след 10 г.

В Прага цените ще скочат 4 пъти между 2004 и 2015 г.

Купувачите на имоти в страните от Източна Европа, влезли в ЕС, могат да очакват ръст от 731% на инвестицията си след 10 г. Това предричат експерти от специализираното интернет издание www.propertysecrets.net. "Както прогнозирахме в началото на годината, когато тези страни влязоха в ЕС през май, инвестициите в имоти крият потенциал за огромни печалби. Тези страни предлагат на инвеститорите шанс да печелят много от наеми, предлагат нови възможности за финансиране", казва експертът Нийл Луис. Водещи икономисти обещават "икономическо чудо" в новоприетите страни в ЕС. Вливането на еврофондове и чужди инвестиции в Източна Европа стимулират икономическия растеж, създават нови работни места и заедно с това създават търсене на новопостроени жилища на фона на разрушаващите се панелки от комунистическо време. Всичко това превръща инвестициите в имоти в региона във фантастична възможност, коментират експерти. Британски специалисти изчисляват, че ръстът на цените на имотите ще е 15 процента за предстоящите 10 г. В Прага цените ще скочат 4 пъти между 2004 и 2015 г. В момента средната заплата в Чехия е 494 евро на месец, а средната за ЕС - 2335 евро месечно. Според изчисления на еврочиновниците на Чехия ще са и нужни 15 г., за да постигне 75 процента от средния БВП за ЕС, а това ще стане възможно при икономически растеж, значително по-висок от средния за ЕС. Този очакван икономически растеж ще доведе до увеличение на заплатите, както и до създаването на доста високоплатени длъжности. А това винаги води и до увеличаване на цените на имотите, обяснява Луис.

20 бона в краен квартал в Добрич

За рекордните 20 000 лева се продава панелен двустаен апартамент в най-крайния квартал "Балик" в Добрич, съобщиха брокери. Само преди 4-5 години цената на такъв апартамент е била поне 4 пъти по-малко. Никой няма да брои толкова пари за жилище, при това на първия етаж - категорични са брокерите. Според тях в момента пазарът на жилища е завладян от хаос. Има голямо търсене и малко предлагане, което оскъпява жилищата в Добрич. Който е събрал малко пари, бърза преди влизане в ЕС и евроцените да купи имот. А който има за продаване, не бърза или надува цените като балон. Някои собственици са обявили жилища в центъра на Добрич за по 30-40 хил. евро. Нова ЖСК с гараж върви 30 000 евро. Най-голямо е търсенето на гарсониери на пъпа на Добрич, за които се искат 20-24 хил. лева. В същото време за 25 хил. лева е обявен за продан и двустаен апартамент в центъра. Така известните "рилски блокове" накрая на града и с вид на общежитие също са поскъпнали и се предлагат между 15 и 18 хил. лв.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_6.htm

Чужденци правят фирми, за да купят земя у нас

Чужденци се принуждават да регистрират фирми у нас, за да заобиколят конституционната забрана да купуват земи, твърдят брокери. Някои от тях споделиха, че сами дават ценните съвети на физически лица, които искат да се сдобият с терени у нас, а след това да строят или да ги обработват. Ако регистрират фирма на българска територия, чуждите граждани могат да си купят терен и да правят с него, каквото си искат. Ако пожелаят да си го платят като физически лица, законът не им оставя подобна възможност. Наши посредници признават, че са продавали парцели по морето на англичани, регистрирали български компании с абсурдния предмет на дейност "Покупка на недвижими имоти". "Продажбата" на имотите като аспект на дейността им липсвала.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_5.htm

Оглеждайте сградите, наемете си оценител

Първият строителен бум у нас бе през 90-те години на ХХ век, разказват предприемачи. Тогава много от българите се втурнаха да влагат свободните си пари в недвижимости с идеята, че цените на имотите тепърва ще скачат. Освен това мнозина бяха изкушени от възможността да загърбят досегашното обитаване на стандартните панелки срещу обещание за по-качествени и добре охранявани жилища. Това провокира и бума от строителни пирамиди в онези години. Около 2000 година новото строителство намаля, защото имаше пренасищане на пазара, твърдят брокери. Едва през 2003-2004 година новото увеличаване на търсенето провокира нов строителен бум. Брокерите съветват купувачите на сгради в строеж първо да потърсят сграда, строена от същия предприемач, за да могат да преценят има ли дефекти. Имат правото да наемат и свой оценител. Ако строят с кредит, банката също има правото да инспектира строежа на различни етапи от изграждането му, за да прецени дали да отпусне следващия транш по кредита. Това е допълнителна гаранция, че няма да се заробите за цял живот с изплащане на дом, който ще се срине, още преди да сте направили последната вноска.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_5.htm

Слуховете вдигат цените

Купувайте жилища на 3-5 години, съветва Лъчезар Искров, зам.-председател на Националното сдружение на агенциите за недвижими имоти


- Г-н Искров, защо има бум на цените на жилища у нас?
- Най-общо можем да разделим причините за резкия скок на външни и вътрешни. Сред вторите се нареждат стабилността на икономиката и разширеното кредитиране. В сравнение с 1997 г. броят на ипотеките е скочил в пъти. Тогава те са били 3700, а през 2003 г. са 29 000. Икономическото развитие предизвика малкия и средния бизнес да инвестират в недвижими имоти. Освен това у нас се връщат много средства на българи, живеещи в чужбина. Те искат да инвестират в имоти, като се интересуват предимно от парцели по морето и в планинските курортни селища. Най-голям е ръстът в София, Варна, Бургас. Разликата зависи от размера и типа строеж на апартамента. Но в момента едностайни жилища варират от 430 до 790 евро на квадратен метър. При новото строителство разликата е още по-голяма - от 400 до 1200 евро.

- С колко са скочили цените на жилищата?
- На някои места - дори с около 100%. Най-високи са цените в централната градска част и в традиционни райони като "Лозенец", Южния парк. Но "Лозенец" - предвид интензивното строителство и голямото пренаселване, не е вече така атрактивен. В размаха си да строят всички загърбиха инфраструктурата.

- Това не важи ли за повечето български селища?
- Да. Това е сериозен проблем в София - всеки предприемач гледа да продаде това, което е построил. На инфраструктурата никой не обръща внимание. Много квартали буквално се задъхват. Текат спорове около застрояването на зелените площи. В курортите, особено по Черноморието, нещата също не са весели. Там се строи хаотично, собствениците са много и не се съобразяват с плажните ивици например. Дори и в момента се води сериозна дискусия около проектозакон за Черноморското крайбрежие и дефиницията за плажна ивица. За да не може там да се строи. Подобно строителство нанася щети и на екологията. Естествено държавата не може да се намеси драстично, камо ли пък по отношение на сградите, които вече са построени. Но би трябвало да има стратегия.

- Кои външни фактори подклаждат скока на имотите?
- Един от тях е конкуренцията между банките. Лихвата в ЕС е между 5 и 6 на сто, а у нас е 8-12 на сто.

- Защо лихвите у нас са на практика почти два пъти по-високи?
- На Запад лихвите са по-малки поради очакванията за икономическа и политическа стабилност. Това е намаляване на риска. Безспорно скокът на цените у нас е свързан и с очакванията ни за влизане в ЕС. Българите се надяват имотите да догонят европейските цени, въпреки че на някои места недвижимата собственост струва в пъти повече.

- Предвиждате ли ново увеличение?
- Личната ми прогноза е, че имотите ще се качват с около 5-10% годишно. Но не всички. За панелните апартаменти предвиждам, че ще тръгнат надолу. Доказателството е, че вече и банките промениха условията за кредитиране при покупка на панелно жилище - изискват по-голямо лично участие. Панелките напоследък стигнаха ценови нива, които никой от нас не бе прогнозирал. Отчасти това се дължеше на интереса на хората, които преценяват, че е по-добре да изплащат вноски по собствен дом, отколкото да плащат наем. Заради тези покупки паднаха и цените на наемите.
Аз обаче не приемам прогнозите, че цените ще скачат главоломно. Мисля, че тази информация, която се разпространява периодично, е спекулативна и обслужва нечии корпоративни интереси. Чии точно - не мога да кажа. Но всяко оповестяване за нов ценови скок предизвиква паника, много от хората, които разполагат с пари, се впускат да купуват имоти на поразия. Бил съм свидетел и на сделка, развалена заради пускането на подобна информация. Договорът бе пред финализиране, когато продавачите се оттеглиха, защото чули за ново поскъпване и се отказали да продават имота си.

- Какво е по-изгодно да се купи - готово жилище или апартамент "на зелено"?
- От финансова гледна точка купуването на зелено е по-изгодно, дори и ако се плащат лихви по кредит. При цена на готово жилище, да речем, 800 евро на кв. м покупката на дом в строеж би струвала около 610-650 евро на кв. м. Пък и вече има завишен контрол в строителството, изчезнаха т.нар. строителни пирамиди, които се появиха в ранните години на демокрацията. Рискът не е в това, да купиш дом, а после предприемачът да не го завърши, а да не би да придобиеш жилище с някакви дефекти. Затова за мен добрият вариант е да се купи жилище на 3-5 години - едновременно е и ново строителство, и е имало време дефектите (ако е имало такива) да проличат.

- Ако купувам дом "на зелено", каква печалба залага за себе си предприемачът?
- Това не мога да коментирам, тъй като сумите варират, а и не се занимавам с подобен тип продажби. Но при всички положения процентът, който взема строителният предприемач, е по-висок, отколкото в страните от ЕС.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_4.htm

2000 евро за квадратен метър в Слънчев бряг

До милион лева стига къща в Странджа2000 евро за кв. метър удариха цените на недвижимите имоти в Слънчев бряг. Срещу тази сума всеки може да се сдобие със суперлуксозен апартамент на метри от вълните. За близо 200 000 евро се търгуват жилищата от 100 кв. метра на първа линия в курорта. Приблизително същите са цените на най-атрактивните имоти във ваканционно селище "Елените". От 1800 до 1930 евро за квадратен метър се продават в момента там апартаментите в строеж. Точно наполовина по-евтини - за около 1000 евро на квадратен метър, струват имотите на втора и трета линия, които нямат пряк изглед към морето. Според брокери драстичното поскъпване на недвижимите имоти в черноморските курорти се дължи най-вече на повишения интерес от страна на чужденците. Заедно с апартаментите и еднофамилните къщи значително поскъпнаха и незастроените парцели по Черноморието. В Созопол, Несебър, Слънчев бряг и "Елените" терените на първа линия се търгуват реално от 150 до 200 евро за квадратен метър. 3-4 пъти по-евтини са имотите на юг от Приморско, където инфраструктурата не е добре развита. Повишеното търсене от чужденци на къщи в запустелите странджански села вдигна цените и в планината. От 250 000 до 500 000 евро вървят в момента двуетажните къщи с дворчета в странджанските села Бродилово, Кости, Факия, Стоилово и Бръшлян. Агенция "Адрес" обяви неотдавна за продажба двуетажна къща в село Крушевец върху 240 кв. м застроена площ и 800 кв. м двор за внушителната сума от 360 000 евро. Цените на имотите в Бургас продължават също да гонят рекордни стойности. Най-скъпи са жилищата в централната градска част и кварталите "Лазур" и "Възраждане", които се продават от раз за 1500 лева кв. метър. В квартал Сарафово сделките с имоти се сключват на цени от 450 до 900 евро за квадратен метър застроена площ. Невиждани досега стойности достигнаха и наемите на търговски помещения. По централните търговски улици "Александровска" и "Богориди" магазините от 70-80 кв. метра се отдават на цена от 2000 до 3000 евро на месец.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_2.htm

Голите терени двойно по-скъпи

Еврото и банковите кредити оскъпиха имотите

Ножицата между панелка и тухлен апартамент тепърва ще се разтваря

Ако притежавате незастроен терен в столицата или около нея, не бързайте да продавате. Цените на празните места тепърва ще скачат, докато сградите и апартаментите вече белязаха своя пик и оттук нататък ще задържат цените си, предупреждават агенти по недвижими имоти. Само за две години цената на квадратен метър терен в България е скочила двойно, а на някои места и повече. "Преди година само в райони като "Манастирски ливади" продавахме места за по 250 долара на кв. м. Сега вървят по 500 евро, а и нагоре", казва Валентин Съйков от Националното сдружение на агенциите за недвижими имоти. Основният фактор за скока на цените бил интересът на чужденците към имущество в България. "Има обаче три типа чуждестранни интереси", казва Съйков. "Има инвеститори, които искат да закупят големи терени, за да започнат производство или да създадат хипермаркети. По-малко са хората, които се ориентират към покупката на апартаменти или къщи в престижните райони с цел или да ги отдават под наем и да печелят, или да идват на почивка в тях. Най-последната група са условно наречените "бедни чужденци" - хората, които си купуват атрактивни имоти на ниски цени в живописни български села, за да живеят в тях." В момента според Съйков перспективният пазар е на незастроени големи терени - затова в районите около София и Околовръстното цените скачат непрестанно. Повишават се сериозно и цените на жилищата в районите, които доскоро имаха слабо развита инфраструктура, но напоследък благодарение на нароилите се хипермаркети и новопостроени бизнесцентрове интересът към тях удря тавана. "Пример за това е жк "Младост", казва Съйков. След като в него инвестираха няколко търговски вериги от типа на БИЛЛА, цените на кв. м панелен апартамент се увеличиха. Подобна е и ситуацията в "Люлин", който благодарение на метрото се превърна в привлекателен от гледна точка на комуникациите район. Според Съйков до една година цените на терените ще скочат още, а панелките ще задържат цените си или ще бележат лек спад. "Чужденците не купуват панелни жилища, затова тяхното увеличение бе провокирано от общия ценови скок. Но преди две-три години панелките се продаваха под реалната си цена", твърди той. Брокери допълват, че заради напомпаните цени на панелките пазарът за тях в момента е напълно замрял - купувачи липсват, защото българите нямат такива суми, а чужденците естествено не искат да ги рискуват за инвестиция в панелно жилище. В момента най-атрактивни са продаваните места в столицата, по морето, в Пловдив и в планинските курорти. В селища като Банско обаче се търсят предимно къщи и малки терени с цел да бъдат превърнати в хотели. В София чуждите инвеститори издирват предимно големи площи, за да откриват представителства и бизнесцентрове - единици са мераклиите да построят дом в столицата. Когато чужди компании искат да осигурят жилище за свой представител, те предпочитат да го наемат, твърдят брокери. Така при нужда (например оттегляне на техния човек от българското представителство) могат да откажат жилището с минимум неприятности, а освен това получават възможността да местят резиденцията си съобразно цените на пазара.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/18/folio/s4235_3.htm

вторник, октомври 12, 2004

Гурбетчиите вдигнаха цените на имотите

Жилищата поскъпнаха до 120% за две години

Затворени селища с еднофамилни къщи са бъдещето на София, казва Орлин Владиков



Орлин Владиков е председател на Националното сдружение "Недвижими имоти". Организацията е създадена през 1992 г. и вече има регионални структури почти във всички големи градове. В сдружението членуват водещите брокерски фирми. От 2 години бе въведен индексът REMI, който следи за движението на цените на имотите у нас.

- Господин Владиков, накъде вървят цените на имотите според вашите данни?
- След въвеждане на индекса за недвижими имоти REMI можем да следим всеки месец движението на пазара на цените. Тази информация се събира от всички райони, в които функционират членове на НСНИ. За последните две години жилищните имоти поскъпнаха много. Увеличението на отделни видове имоти надхвърли 120%. Този процент касае жилищата между 80 и 90 кв. метра, някои панелни жилища в големите градове и в района на Черноморското крайбрежие, в някои зимни курорти, както и селища с типична българска архитектура като Трявна, Боженци, Арбанаси и други. Не са поскъпнали толкова много жилищата в останалите региони на страна. Индексът REMI, който стартира преди 2 години, показва, че за този период от 100% днес се отчита 138,89% средно увеличение. Което всъщност е много сериозно увеличение в рамките на тези две години.

- На какво се дължи този скок в цените?
- Има няколко причини да се стигне до това. Първата е активната роля на банките в областта на жилищното кредитиране, облекчаване на условията за получаване на заеми, намаляване на лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Втората причина е външнополитическият курс на страната - приемането ни в НАТО и предстоящото ни асоцииране в ЕС. Трето, паднаха лихвените проценти в света и се появиха свободни пари на пазара в ръцете на чужди инвеститори, които в България като дестинация намериха добро поле за финансовите си планове. Защото тук могат да постигнат по-добра печалба и лихви, отколкото ако държат парите си в една австрийска или швейцарска банка. Четвъртата причина за увеличението на цените е в българите, които напуснаха страната и вече са в добро финансово положение на новото място. Те имат свободни ресурси и се завръщат като инвеститори в собствената си страна. Голям процент от сделките с жилища са на наши граждани, които временно пребивават в чужбина, било за да осигурят за себе си имот, като се върнат, или да го купят за своите родители и близки. Не на последно място раздвижването на цените се дължи на общото съживяване на пазара. В резултат на активните рекламни кампании, проведени в Западна Европа, Великобритания, Ирландия, Белгия, САЩ, много чужди физически лица откриха България като нова дестинация, като нова точка на картата. И те решиха да създадат у нас втори собствен дом. Тази тенденция според мен ще продължи, и то в по-широки мащаби. В бъдеще ще се дава повече възможности за инвестиции и на хората от Близкия изток. Те масово купуваха домове в Западна Европа и известен период прекарваха там, за да избягат от жегите. Такива сделки има много реализирани в Испания, Италия, Белгия, Великобритания и Франция. Интересът от фирми и физически лица от Близкия изток е много голям и скоро той ще бъде усетен. Съществуват обаче пречки пред частните лица да придобият имот у нас. Не можем да караме един 70-годишен пенсионер от Великобритания да регистрира фирма у нас, за да придобие земята. Затова българският законодател трябва да разреши на чужденци да купуват земя у нас. Това не се разминава със съображения за национална сигурност, за губене на суверенитета, идентичността ни.

- Не крие ли опасност кредитната експанзия? Огромният брой заеми за жилища няма ли да се превърнат в спукан балон?
- Има подобни опасения, и то от страна на банките. Кредитирането и обслужването на кредитите върви на добро ниво. Според информация от банките по-малко от 3% от ипотечните кредити са дали симптоми, че могат да не се обслужват или има забавяне в издължаването. Българинът е на едно от първите места по недвижима собственост, това за него е първостепенно в материалните ценности. В същото време у българите все още няма банкова култура. Много домакинства не правят разчети на финансовите си възможности, не могат дългосрочно да планират приходите и разходите си. И по тези причини в ръководството на отделни банки се пораждат тревоги, че отпуснатите заеми могат да се окажат балон с ужасни последици. Все още обаче няма реални признаци.

- На какво се дължи бумът на новото жилищно строителство и големият брой сделки с такива апартаменти?
- Основно на банките, които в последните години станаха много гъвкави при осигуряване на кредити на строителните предприемачи. Известно е, че жилищната база в България трябва да се обнови. Сега вече жилищата отговарят на определени стандарти. За разлика от миналото, когато хубавите сгради бяха единици, сега единици са лошокачествените обекти. Инвеститорите вече дават заслуженото на българския потребител. Ако в миналото опасността от строителни пирамиди беше огромна, защото зад строителния предприемач не се знаеше кой стои, има ли той осигурен ресурс, вече такава опасност почти няма. Защото може да се провери кой стои зад всеки инвеститор, клиентът може да види вече изпълнени обекти и с какво качество са те.

- Какви жилища се търсят най-много в София?
- Най-търсени са жилища от 80-90 кв. м. Причината за това не е, че българинът иска да живее в малко жилище, но няма пари за повече. Като квартали водещ е "Иван Вазов" и районите на Южния парк. Лидерски позиции държи "Лозенец", но направлението се измести. Докато преди време най-търсени бяха южната част, сега атрактивна е западната част. Там за 2 години изникнаха нови квартали с улици, с инфраструктура. Тревожи, че все още общинските власти и компетентните лица не следят за интензитета на застрояване, и "Лозенец", който се радваше на много зеленина, си промени обликът с
безумни архитектурни решения
с кули-бойници, с излизане на тротоарната линия, с такова застрояване, че съседите могат да гледат телевизия през прозореца на следващия блок. Трябва да престане преотдаването на градинки и междублоковото пространство за строителство, където довчера играха нашите деца. Такива примери има в много столични квартали.

- Защо цените на старото строителство предимно в центъра са по-високи от новите, по-луксозно изпълнени сгради?
- Причината е в местоположението. Затова и овехтяването на имота не е водещо при оценката му. Т.е. имоти в централната градска част с 50-годишна история се радват на същите цени, които са за ново строителство.

- Очаквате ли нов скок в цените на жилищата в близките месеци?
- Според мен
ще продължат да се продават в рамките на сегашните ценови равнища
За страната те са от 300 евро за кв. м за панелните апартаменти до 800 евро на кв. м за най-луксозните жилищни сгради. Има отделни имоти, при които цените надхвърлят 1000 евро за кв. м, но тогава говорим за висока степен на лукс, за много скъпи материали, подови покрития, най-скъпи дограми и т.н. Моята прогноза е, че цените на жилищата ще се запазят в тези ценови диапазони. За наша радост през 2005-2006 г. в София ще бъдат пуснати на пазара затворени селища, в които ще се продават еднофамилни къщи със собствена инфраструктура, магазинна мрежа, плувни басейни, паркинги и зелени площи. Тези селища, които се изграждат в момента, дават европейски облик на София и ще отговорят на завишеното търсене на такива къщи.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/12/interview/s4229_2.htm

Чужденец купува всяко десето жилище у нас

Изпреварваме САЩ по ръст на цените на имотите

Близо 10% от сделките с имоти у нас се сключват от чужденци. Това съобщи Ели Монева от Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ). По данни на брокерски фирми за миналата година се извършени около 150 000 покупко-продажби на различни имоти. Това означава, че около 15 хиляди са сделките с чужденци. Големият инвеститорски интерес е една от причините за поскъпването на имотите в България. Основната е, че банките развързаха кесиите за ипотечни кредити. Миграцията в София, Варна, Пловдив също вдига цените на жилищата. Само за година всички видове имоти са поскъпнали средно с 22,7%, сочат данните на НСНИ. Прогнозата за догодина е увеличение в рамките на 5 до 10%, каза Валентин Съйков от сдружението. За новото строителство на жилища поскъпването може да достигне и до 15 на сто. Вече се наблюдава намаление на цените на панелките с 10 евро на кв. м. По ръст на цените на имотите България изпреварва с пъти САЩ, където годишното поскъпване е от 3,5 до 5 на сто.

http://www.standartnews.com/archive/2004/10/12/business/

неделя, октомври 10, 2004

Цените на имотите леко забавят ръст

Ръстът на покачване на цените на имотите ще се забави леко догодина и ще е в рамките на 5 до 10%, прогнозира Валентин Съйков, член на управителния съвет на Националното сдружение за недвижими имоти. Цените на панелните апартаменти вече падали - с около 10 евро на кв. м. В същото време новото строителство скочило с 10-20 евро на квадрат. Данни на БНБ пък показаха, че кредитите за юридически лица за купуване на имоти са нараснали през периода от юни до август т. г. само с 3,8% - от 2,293 млрд. на 2,380 млрд. лв. Наблюдава се пресищане на пазара и е логично цените да се задържат или леко да падат, смята Ели Монева от сдружението за недвижими имоти.

вторник, октомври 05, 2004

Международно изложение за недвижими имоти

Международно изложение за недвижими имоти почва в зала "Универсиада" днес. 78 финансови институции, предприемачи, агенции за недвижими имоти, архитектурни бюра и строителни фирми ще представят дейността си в продължение на 6 дни на 1000 квадратни метра изложбена площ. На форума със свои щандове участват и няколко банки.