четвъртък, август 26, 2004

Колко струват строителните материали

Експертите по недвижими имоти твърдят, че да си построиш къща или виличка, вместо да купиш готова, излиза около 30-40% по-евтино.
...

вторник, август 24, 2004

Емигрантските пари вдигнаха още цените на имотите

Най-скъпо струват земите по Черноморието и в Банско

Ако преди година най-голям интерес имаше към пазара на жилища, то днес най-атрактивни са сделките със земеделски земи и парцели, каза директорът на агенцията за недвижими имоти "Бокар" Мариана Стаменова. Международните анализатори все по-често отбелязват факта, че имотите в Източноевропейските страни вече не са евтини, но според ЕВРОСТАТ в България и Румъния все още е изгодно да се инвестира в недвижима собственост. В момента много евреи, италианци, гърци и турци идват у нас с цел покупка на имоти, каза Стаменова. Те търсят имоти предимно в централната част на София, Варна и Бургас или земеделски земи, върху може да се строят ваканционни селища. Надлюдава се засилен интерес към земеделски парцели в Боровец. Там те се изкупуват на безценица от 200 лева за дка, като търсенето е за терени от 100-150 дка. За сравнение декар земеделска земя в Европа върви 700-800 евро. Хората продават, защото имат нужда и от малкото пари, които получават срещу имотите си, обясни Стаменова. Парцелите в София са нереално скъпи. Една от причините за това са емигранските пари. Ръстът на потребителските кредити и паричните преводи на българите в чужбина за 2003 г. са повишили с около 2 млрд. лв. покупателната способност в България. Така, че потокът от емигрантски пари отчасти обяснява поскъпването на недвижимите имоти в последните месеци. За пръв път от 10 години са регистрирани покупки на жилища "на зелено" още преди разчистването на терена и началото на изкопните работи, каза още Стаменова. Има купувачи, които дават 1100 евро за квадратен метър бъдеща застоена площ, която все още е на ниво проект. Само в столицата площта на големите новостроящи се предимно жилищни сгради надхвърля 350 хил. кв. м, сочат данните на виртуалния регистър bcc.bg, който следи новото строителство. Пазарът на земеделските земи и жилищните имоти в по-големите градове в България, както и около курортните селища, от няколко месеца гони европейските нива. В столицата квадратният метър застоена площ още през юни премина психологическата граница от 1000 евро. Сега реални сделки се сключват на нива от 1300 евро за кв. м в централната част на София, обясни още директорът на "Бокар". Според данни на други брокерски къщи, на места в столицата, цената им достига дори и до 1500 евро за кв. м. Най-скъпите парцели в момента се предлагат по Черноморието и Банско. Значителен е скокът на стойността им в рамките на последната година. За Банско е постижима цена от 800 евро за декар, а по Черноморието парцелите са още по-скъпи. В момента цените на недвижимите имоти изпреварват в пъти ръстът на икономиката и финансовото състоянието на населението, обясни още Стаменова.

четвъртък, август 19, 2004

Бум в купуването на възрожденски къщи

До 100 хиляди лева дават за стара сграда в Жеравна

Бум в купуването на възрожденски къщи До 100 хиляди лева дават за стара сграда в Жеравна . До 100 хиляди лева са стигнали цените на възрожденски къщи от началото и средата на деветнайсети век в село Жеравна, което е архитектурен резерват. В последните месеци бяха продадени 10 от 330-те къщи в Жеравна, потвърдиха от кметството на селото пред националното радио. Цените на имотите тръгват от 20-25 хиляди евро. Засега интерес към имотите в Жеравна проявяват българи, естествено - заможни, обясни съветничка в кметството. Търсене на възрожденски къщи има и в Копривщица, Мелник, Котел, Троян, Орешак, коментираха от агенциите за недвижими имоти. Старите къщи, обявени за архитектурни паметници, са освободени от данъци. Тяхната цена започва от 30-35 хиляди евро. Собствениците са задължени да запазят автентичния външен вид на сградата и ако правят преустройства, те трябва да са само вътре. Възрожденски къщи, които не са паметници на културата, са малко по-евтини - до 28-30 хиляди евро. Жилищната им площ обикновено е около 70 квадратни метра без чардаците, дълбоките изби и обширните килери и вградени долапи. Цената е различна според това дали къщата е на главната улица и има ли канализация. Някои собственици продават 150-годишни къщи със съвременно вътрешно обзавеждане, което вдига цената, казват от брокерските агенции. Англичани и израелци пък предпочитат да купуват парцели край възрожденски градчета, където строят нови къщи в стар български стил. Най-високата цена, обявявана за такава сграда, е в Арбанаси - 200 хиляди лева. Чужденци купуват масово и стари селски къщи без претенции за архитектурната им стойност в районите на Стара Загора, Ямбол, Добрич, Странджа. Обикновено те са в лошо състояние и без канализация. Тяхната цена е около 2-5 хиляди лева и новите собственици плащат допълнително за ремонтите

събота, август 14, 2004

Руснаци купуват имоти у нас, за да получат гражданство

$250 000 осигуряват разрешително за постоянно пребиваване

Руснаци масово купуват скъпи имоти по нашето Черноморие, като по този начин се опитват да придобият българско гражданство, съобщи управителят на националната компания за недвижими имоти "Форос" Добромир Ганев. Според Закона за чужденците в България гражданите на други държави получат право на постоянно пребиваване у нас, ако направят инвестиция за над 250 000 долара. Пет години след придобиване на разрешението за постоянно пребиваване и ако не са извършили престъпление, чужденците могат да кандидатстват за български паспорт. Молбата се разглежда от специален съвет по гражданство към Министерството на правосъдието. Ако съветът одобри кандидата, той прави предложение до президента и той издава указ за придобиване на българско гражданство. Предстощото членство на страната ни в Европейския съюз и възможността за свободно придвижване из Европа са основният мотив руснаците да искат да получат българско гражданство. Засиленият интерес на руснаците към имоти по Черноморието е от 2-3 месеца, разказват брокерите. Седем такива сделки с руски граждани е сключила една от големите варненски фирми за недвижими имоти. Още 10 клиенти от Русия са оглеждали имоти, но се ориентирали към други брокери. До миналата година руснаците купували имоти в Испания и Гърция. Там имотите са на доста по-високи цени, което накарало руснаците да се преориентират към България. Чужденците търсели скъпи вили, магазини или малки хотели предимно във Варненско. В повечето случаи клиентите се спирали на големи апартаменти във Варна, чиято цена е около 1000 евро за квадратен метър. Интерес има и към магазини в Несебър и Слънчев бряг. 2302-ма чужденци са получили българско гражданство от януари до края на май тази година, съобщиха от президентството. 132-ма от тях са руснаци. Македонците, придобили български паспорти, са най-много - 914. Гражданство е дадено на 895 молдовци, 69 украинци и 20 сърби.

четвъртък, август 05, 2004

Как да разпознаем измамниците?

Агенциите, които се занимават с покупко-продажба, управление, наеми и оценка на недвижими имоти, се регистрират по Търговския закон. Повечето от тях са дружества с ограничена отговорност, акционерните дружества и едноличните търговци са изключение.Има и Национално сдружение за недвижими имоти, в което към 25 юли членуват 189 фирми от цялата страна. Други 18 фирми са подали документи за участие и чакат да бъдат приети в сдружението. Неговият председател Орлин Владиков съветва клиентите да се обръщат към професионалисти, за да избегнат измамите. Най-често некоректните разчитали на фалшиви документи за собственост и неистински пълномощни, на които в бързината клиентите не обръщат нужното внимание.За да се намали възможността за злоупотреби в края на м. г. е създаден национален доброволен публичен регистър на посредниците, който може да бъде открит в Интернет на www.nsni.bg. В момента в него са се записали 480 лица, които упражняват такава дейност. Владиков е категоричен, че клиентите трябва да проверяват дали агенцията, с която влизат във взаимоотношения, е в регистъра.Специалистите в бранша допълват, че добър знак е и ако фирмата има Интернет-сайт. Това означава, че работата й е максимално прозрачна. А прозрачността е знак за сигурност. Обикновено в уебстраницата са публикувани посредническите договори и клиентът може на спокойствие да чете и преценява. Задължително е и клиентът да посети офиса на фирмата, за да се увери, че тя изобщо съществува, и да знае на кого всъщност поверява документите си. Големите агенции са снабдили брокерите си със служебни карти, които също гарантират до известна степен взаимоотношенията.Проверка на "Сега" констатира, че много от брокерите, които отговарят на обявите, публикувани в Интернет и в специализираните вестници, неохотно казват адреса на фирмата, за която работят.Когато се съгласят на възлагателен договор пък, това става след изричната уговорка, че всъщност не поемат никакъв ангажимент.Посредниците нямат специално образование, но утвърдените фирми редовно организират обучението на работниците си. За да не остава дори потенциална възможност някоя от страните да излъже другата.Към националното сдружение работи комисия за професионална етика - вътрешен съд, който черпи опита си от подобни организации в Европа и САЩ. Той обаче може да бъде сезиран само за нарушения на членовете на сдружението.

Агенциите за недвижими имоти в България са около 1600

Агенциите за недвижими имоти в България са около 1600, а брокерите, които работят в тях - не по-малко от 16 000. На този фон тече яростна битка за всеки потенциален клиент. Ако се спазват правилата на пазара, това би трябвало да доведе до куп екстри за всеки кандидат-купувач. За жалост в България тенденцията е друга - много фирми се опитват да изсмучат пари от клиента, дори да не са свършили услугата, за която са наети. Вярно, че парите са малко, но пък идват редовно. Подриват доверието в сериозните компании и деформират пазара на жилища.Кои са най-често срещаните трикове?Такса за оглед на жилищеТя се събира от агенции, чиято цел е не да продадат или отдадат имот под наем, а да съберат колкото може по-голяма сума от определен брой, обикновено неатрактивни имоти. Сумите са малки - около 100 лв. Но за голяма част от търсещите, особено жилища под наем, това са си много пари. Пък и в крайна сметка въпросът е принципен (и пазарен) - плаща се за това, което реално получаваш. Как става далаверата?Клиентката Вероника Георгиева* разказа, че когато решила да си купи собствено жилище в София, роднина й препоръчал позната собственичка на агенция за недвижими имоти - "Д..."**. Собственичката я свързва с една от брокерките си. Следват няколко телефонни разговора, в които Вероника обяснява какъв апартамент иска, кои са предпочитаните от нея квартали и каква цена може да си позволи. Брокерката се ангажира да намери нещо подходящо. Вероника твърди, че не е поканена в офиса на "Д...", не й е предложен предварителен договор, няма и устно споразумение за условията, при които от агенцията ще търсят жилище. Но е спокойна - агенцията й е препоръчана от близък човек.Брокерката урежда десетина огледа, Вероника харесва едно от жилищата. Но се оказва, че собственикът иска по-висока цена от тази, която тя може да си позволи. И жената решава за момента да се откаже от търсенето. Уведомява брокерката, изявява желание да й направи някакъв подарък, тя я прехвърля на шефката си. Началничката обяснява на Вероника, че дължи 100 лв. за няколкото уредени огледа, макар де юре и де факто сделка да няма. След отказа да се плати започват настоятелни телефонни позвънявания, докато клиентката не се предава. "Момичето само предложи да компенсира брокерката. Тя сама определи сумата", твърди шефката на "Д...", която в разговор по телефона отказа да се представи на репортер на "Сега". "Да не би да съм й пратила борчета", раздразнено попита тя. По думите й имало уговорка, ако някога купи жилище с посредничеството на "Д...", тази сума да се приспадне от комисионата. Вероника със сигурност съвсем не е единствена.Проблемът е налице и при наемането на жилище. Много от посредниците вземат пари, за да заведат клиента на оглед. Цената обикновено е 5 лв. Уговорката - ако клиентът наеме апартамента, сумата се приспада от комисионата. Фактури естествено не се издават.Шефката на "Д..." обясни, че когато клиент поиска да сключи възлагателен договор с фирмата, не му се отказва. Но хората рядко изявявали такива желания - предпочитали да не се обвързват само с една агенция. По думите й пари за огледи не се вземали.Диана Антонова, брокер в голяма агенция, също е категорична, че не би трябвало да се вземат пари за уредени огледи. "Това означава, че не се търси печалба от свършената работа, а на някакъв междинен етап", обяснява тя. Дори когато става въпрос за, както ги наричат на професионален жаргон, клиенти-туристи - потенциални купувачи, които правят повече от 10 огледа. Има агенции, които след десетото си предложение започват да искат комисиона за всеки оглед, за да притиснат клиента да вземе решение. Но добрият брокер успява с 2-3 предложения да угоди на клиента, обясняват познавачи.КомисионитеВ бранша на посредниците на недвижими имоти няма писани правила. Нормите са установени и проверени от самия пазар през последните 12-13 г. Такава е например комисионата, която получава агенцията. За страната тя се движи между 2 и 3% от цената на имота и се плаща от клиента възложител. Повечето от агенциите в столицата работят с 3% комисиона, в малките градове - с 2%. Комисионната за намирането на квартири по принцип е 50% от първия наем, но не по-малко от 50 евро. Случва се фирмите да получават комисиона и от двете страни.Тук също се правят тарикатлъци. Например агенциите пускат множество обяви за имоти от даден квартал със завишени (по-високи от исканите от собствениците) цени. Така на практика изкуствено вдигат цената на квадратен метър и съответно вземат по-голяма комисиона. Прави се и друго. Собственичка, която дава боксониера в столичния кв. "Люлин", се оплака, че въпреки нежеланието й да работи с посредници те сами й се натресли. Видели обявата й във вестника, започнали да я пускат отново от свое име и след това да й звънят, че са й намерили наематели.Комисионата, която агенцията получава, трябва предварително да се уговори в договор. Той трябва да урежда ангажиментите, които фирмата поема и гарантира посредническите услуги. Брокерът се задължава да намери обект, който отговаря на определени критерии. Агенцията се оттегля от взаимоотношенията с клиентите, когато те сключат договор помежду си.Има агенции, които обявяват, че работят без комисиона, но в това няма никаква финансова и търговска логика, обяснява Диана Антонова. Липсата на възнаграждение означава липса на защита и професионализъм, разсъждава тя.Специалисти съветват клиентите на всички агенции да сключват посреднически договори независимо дали става въпрос за търсене на квартира или зажилище за купуване. Регламентирането на условията гарантира, че работата ще бъде свършена бързо и качествено, а клиентът ще знае за какво е изхарчил парите си, допълва Антонова. ЦенитеПосредниците имат и друг лош навик - да предлагат квартири на по-ниски цени, за да "зарибят" евентуалните наематели. Така например, ако клиент чете обява, че гарсониера в кв. "Младост" се дава за 120 евро, много често се случва брокерът, който отговаря на обявата, да обясни любезно, че това жилище току-що е било дадено. Но за късмет в съседния вход има същото жилище. Има обаче една подробност - то е с двадесетина евро по-скъпо.Случва се в бързината имотът да бъде изваден на пазара, да не се провери дали този, който го предлага в действителност, е собственикът му, дали са платени всички сметки и т. н. Клиентка разказа, че на оглед за квартира посредникът и собствениците са я убедили, че старите наематели са платили всички сметки. След подписването на договора за наем обаче става ясно обратното - месеци наред не са плащани водата и парното. Спасението в случая е в договора за наем да се впишат показанията на водомера, електромера и топломерите, ако ги има. Така и двете страни ще са защитени от злоупотреби.