Николай Ялъмов, управляващ финансова група “Капман”: Инвестицията в имоти започва да изчерпва потенициала си
Интересът към вложенията във взаимни фондове и земеделска земя постепенно ще се засили
- Г-н Ялъмов, управляваните от финансова група "Капман" инвестиционни схеми се
увеличиха с още една в началото на годината със стартирането на договорен фонд "Капман Макс". Същевременно балансираният ви фонд "Капман Капитал" отчете доходност от 21.61% за 2005 г. Как постигнахте този успех?
- Принципите на тези колективни схеми на инвестиране не сме ги измислили ние. Те са доказали своето ефективно действие от много години в западните държави. Практически според българските закони ние предлагаме нови инвестиционни схеми, но всъщност не измисляме нищо ново, а просто прилагаме това, което се прави на Запад от много време. Голяма част от западните специалисти смятат, че България е добро място за бизнес и мисля, че хората видяха това в сферата на недвижимите имоти. Разбира се, не могат всички да спечелят, но тези, които го правят, печелят доста добре. Подобен процес в момента тече и в областта на ценните книжа. Но тъй като повечето българи са "специалисти" в областта на недвижимото имущество, а малко хора са компетентни в нашата сфера, все още се предпочита влагането на средствата в имот. С работата си балансирания ни фонд "Капман Капитал" обаче показва, че и в нашата сфера може да се печели доста добре. Резултатите от управлението на "Капман Капитал" ни дадоха смелостта да учредим и втората си колективна инвестиционна схема "Капман Макс".
- Какви са очакванията ви за пазара?
- Най-вероятно ценните книжа ще бъдат следващата огромна територия, в която ще има голям растеж, след като се изчерпи потенциалът на недвижимите имоти. Очакваме вълна от инвеститори в момента, в който цените на имотите се задържат от половин до една година, а впоследствие започнат да падат.
- Каква е причината все още хората да държат парите си по депозити?
- За съжаление българинът не е свикнал да отделя време да мисли за парите си и все още липсва инвестиционна култура. Но началото на този вид ново мислене бе положено с активизирането на пазара на недвижими имоти. Хората започнаха да се интересуват от това от коя банка колко по-изгоден кредит да вземат. Очаквам в един бъдещ момент все повече и повече хора да започнат да мислят за това къде по-изгодно да вложат парите си. За момента, поради ниската финансова възможност на повечето българи, те по-скоро се опитват да заемат някакви пари, за да подпомогнат бизнеса си или да закупят имот. От друга страна прогнозите са тази година пазарът на имоти да се стабилизира. Очакванията ми са постепенно интереса да се насочи към вложенията във взаимни фондове и земеделска земя.
Тази индустрия , на взаимните фондове, тепърва се заражда и набира скорост у нас.
- Как може отделният инвеститор да измери печалбата си при вас?
- "Капман Капитал" стартира публичната си дейност на 28 септември 2004 . Тогава, както и сега, всеки един желаещ можеше с част от своите пари да закупи наши акции. В началото цената им беше 9,98 лв. Към днешна дата тя вече е 14.89 лв. Тъй като дружеството е задължено във всеки един момент да откупи акциите на всеки един инвеститор, който желае да ги продаде, на актуалните цени, това означава, че ако сте инвестирали тогава, реално вече срещу една ваша акция печелите по още 4.91 лв. Операцията по обратното изкупуване трае 2 дни. Другото, което е важно да се знае за този бизнес, е, че в България доходите от акции не се облагат с данък. Което означава, че тези 4.91 са си само ваши. "Капман Макс" е сравнително нова инвестиционна схема и може да обобщава резултати едва 6 месеца след старта си, което ще бъде към средата на годината.
- Какви хора са вашите клиенти?
- Българинът още не е настроен да инвестира във фондове, като нашите. Той все още е на вълна имоти, защото това за него е най-лесният и бърз начин за печелене на пари. В нашия сектор обаче има един много интересен пласт инвеститори, които са ни клиенти. Това е т.нар. среден бизнесмен, който има някакъв стабилен бизнес. При него се получава следното нещо - той винаги има едни пари, които условно можем да наречем "бели пари за черни дни". Той ги е скътал, защото вероятно се е напатил от колебанията на пазара в неговия бранш. Тези пари може да са 1000 лева, може да са и 100 хил. лева. Дълго време тези пари този бизнесмен е държал под въглавницата или в сейфа си и при него се появява едно терзание. Казва си: "Аз по цял ден работя, опитвам да спечеля от всяко нещо. В същото време, когато се прибирам вкъщи, виждам че имам още 10 000 лева, които просто си седят и нищо не ми носят". Тогава той решава да дойде при нас или при такива като нас, които могат да гарантират, че парите хем ще са му под ръка, хем ще носят добра печалба. Вече имаме много такива клиенти. Другият тип инвеститори при нас са такива, които просто спестяват пари.
- Кои са предимствата на взаимния фонд?
- Взаимният фонд, като колективна инвестиционна схема, има три предимства. Първото е т. нар. ликвидност. Всеки един акционер/притежател на дялове по всяко време може да дойде и да си вземе парите, щом неотложно са му потрябвали. И то ще ги вземе с натрупания доход до момента и без наказателна лихва или допълнителна такса, а в банките не е така. Второ, всеки акционер/притежател на дялове знае в какви активи се инвестират неговите средства. И, трето, взаимните фондове информират ежеседмично своите акционери/притежатели на дялове за това, което се случва с парите им. Два пъти в седмицата ние публикуваме в централен ежедневник цените от последните изчисления на стойността на една акция/дял.
- Какъв е съветът ви към потенциалните инвеститори?
- На Запад около 40-45% от спестяванията на гражданите са инвестирани във фондове, сродни на "Капман Капитал" и "Капман Макс". У нас този процент е 0,2. Т.е. тепърва все повече българи ще се пробват да спестят някакви пари по този начин. От друга страна, когато някой специалист посъветва даден човек да инвестира някъде парите си, той автоматично разбира, че трябва да вложи всичките си пари там. Моят съвет в случая е да опитате с по-малка сума и, ако ви допадне, да продължите.
- Какво ще се случи на борсата през следващите няколко месеца?
- Считам че, най-важната новина през тази финансова година ще бъде европейския доклад във връзка с присъединяването на България към ЕС. В случай, че той е положителен, както са нашите очаквания, доста инвеститори, както от България така и от чужбина ще обърнат поглед към борсата с цел краткосрочни или средносрочни спекулации.
http://www.monitor.bg/