петък, юни 22, 2007

Малтицийте посъветвани да не инвестират в имоти у нас

Инвеститорите в недвижими имоти са посъветвани да не инвестират в България, тъй като пазара на тази собственост тук е наситен и се очаква спад на цените й след като „балончето на недвижимото имущество се спука", съобщава малтийската on-line медия maltastar.com, като се позовава на местен експерт в областта.

Според медията общото мнение сочи, че инвеститорите ще започнат да губят парите си още тази година.

Като основен проблем в страната ни е видян фактът, че всички строят без необходимите за това разрешителни, издавани от българските власти.

Съобщено е намерението на правителството ни да започне преследване на такава нелегална собственост. Посочени са и неговите изчисления за размерите й: 25% от всички недвижими имоти в страната.

Maltastar.com съобщават и размера на инвестициите в недвижими имоти в страната ни за първото тримесечие на 2007г. - 310млн. евро.


http://money.ibox.bg

неделя, юни 17, 2007

Британците ”заобикалят” брокерите

Все повече собственици на домове във Великобритания прибягват до метода "направи си сам" при продажбата на недвижимите си имоти, което им спестява време и пари, сочи публикувано днес изследване на Алайънс енд Лестър, цитирано от Ройтерс.

Продавачите, които сами изработват табели с надпис "продава се", твърдят, че са успели да пласират имотите си за по-малко от два месеца, а хората, използващи по-традиционни методи, обикновено чакат над три месеца, за да осъществят продажбата, показват резултатите от изследването. Осем на сто от 2384 продавачи на имоти, анкетирани от Алайънс енд Лестър, са използвали уебсайтове, които премахват необходимостта от агентите на недвижими имоти, като по този начин си спестяват такси. Същият процент от участниците в анкетата са успели да пласират домовете си, като са разпространявали информацията за продажбата "от уста на уста". Около 5 на сто са публикували обява в местен вестник, 4 процента собственоръчно са изработили табела с надпис "продава се", а 1 процента дори са използвали уебсайтове за наддавания, включително иБей (eBay). Осемдесет и пет процента от анкетираните обаче все още предпочитат да използват услугите на агентите за недвижими имоти, като 17 на сто от тях се обръщат към повече от един агент. Около 55 процента разчитат на агенциите и за оценката на домовете си. Четири на сто обаче сами определят цената на имота си, а останалата част от участниците в допитването използват различни методи: 22 процента разглеждат подобни имоти за продан в района, в който живеят, а 9 на сто търсят информация за цените в интернет, посочва БТА.