Опасявам се, че иде краят на строителния бум в курортите
Изпълнителният директор на ТБ Алианц България Георги Момчилов: Опасявам се, че иде краят на строителния бум в курортите
- Г-н Момчилов, да очакваме ли от банковия сектор вълна от продажби при хотелите и жилищата?
- За радост все още доста рядко банките стигат до изпълнение върху обезпечението по жилищните кредити. Българинът е изпълнителен и намира начини да погасява своите кредити. Колкото до хотелите - при тях се усещат проблемни плащания, особено при малките до 100 легла, които трудно просъществуват, не работят с туроператори и съответно разчитат само на местен маркетинг. А той се оказва, че не е достатъчен, за да направи от една такава инвестиция достатъчно добра възвръщаемост.
- Има ли райони, в които отбягвате финансирания?
- Внимателно следим всички курорти - както по отношение на хотелите, така и на апартаментите. Опасяваме се, че бумът в строителството може да е към своя край. Последните години бяха силни, продадоха се доста жилища на чужденци и все още се продават. Всичко е въпрос на търсене и предлагане. Предлагането се увеличава с всяка изминала година, реализират се много големи проекти. Но въпросът е доколко търсенето ще успее да следва това предлагане.
Вътрешното търсене за имоти в курортите според мен е почти изчерпало потенциала си, остава външното - от чужденци.
- Защо банките в България все още търсят преобезпечаване със 140-150%?
- Това не е от криворазбран страх на банките, а следствие от бавната възможност за реализация на тези обезпечения и бавната съдебна процедура по ГПК, която отнема от една до четири-пет години. Накрая кредиторът може пак да не бъде защитен. Процедурата стартира с изваждане на изпълнителен лист в полза на банката, след което съдът назначава оценител, който има ключова роля при реализацията на обезпечението. Има случаи, в които оценителят дава нереално висока оценка, например два пъти по-голяма от пазарната цена. Разбира се, банката има право да обжалва и да поиска извършване на нова оценка. Отсрещната страна също има право на обжалване и така може да се проточи доста време и в крайна сметка с неясен резултат за банката.
- Кога българският потребител може да очаква лихви под 5%, каквито са в Европа?
- Няма да е скоро поради тенденцията за увеличаване на лихвените нива в Европа, както и поради кредитния рейтинг на България. По-скоро в краткосрочен план може да се очаква леко повишаване на лихвените проценти у нас, ако бъде взето решение за увеличение на лихвите в еврозоната.
При облигациите изравняването почти се случи. В момента българските облигации са с 25-30 базисни точки над лихвените нива по германските държавни дългови книжа, което е много ниско като рискова премия при нашия кредитен рейтинг в момента, но е факт.
- Счита се, че маржът на печалба в България все още е голям и банковите акции, търгувани на БФБ-София, са много перспективни. Съгласен ли сте?
- Възвръщаемостта на банковите акции според мен е функция от растежа, който през следващите години се очаква да остане висок. Все още само 50% от населението ползва банкови услуги и то частично. Банките в момента дават добра възвръщаемост, но това се дължи на стари кредитни портфейли, които поради една или друга причина не са актуализирани или са с променлив фактор, но при висок базов лихвен процент. Но лихвите по ипотечните кредити вече са под 7% и всеки ден в медиите излиза нова промоция, което означава, че лихвеният марж при банките започва да се стеснява.
От друга страна, цената на ресурса се вдига с покачването на европейските лихви. Има банки, които, набирайки клиенти и пазарен дял, са склонни да дават доста по-високи от пазарните лихви по депозитите. Конкуренцията между банките за привличане на корпоративни клиенти е доста ожесточена. Според мен банковият сектор в момента е най-конкурентният сектор в икономиката на страната, което е добре, но да оцеляваш в този сектор е трудно, особено в малък град с 50 000 жители, където има пет работещи предприятия и 15 банки.
- Планирате ли да приемате като обезпечение акции и други финансови активи, различни от ДЦК?
- Предвиждаме до един-два месеца да стартираме услуга потребителски кредити с обезпечение дялове в договорен фонд. Предпочитаме обезпечение дялове в договорни фондове, защото портфейлите са диверсифицирани и се управляват професионално.
http://www.monitor.bg/
0 Comments:
Публикуване на коментар
<< Home